Jak szacuje SBF POLSKA PV, w pierwszej połowie bieżącego roku, czyli na 30 czerwca 2019 roku w polskim systemie elektroenergetycznym mogło pracować nawet 92 660 mikroinstalacji fotowoltaicznych, a to oznacza, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku przyłączono do sieci ponad 37 500 indywidualnych elektrowni słonecznych. Spoglądając na rynek nieco inaczej oznaczałoby to, że codziennie, nie omijając świąt i weekendów, instalowanych było ponad 200 mikroinstalacji!

Według szacunków, opracowanych na podstawie informacji o przyrostach liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych odnotowanych przez wybranych operatorów sieci w pierwszym półroczu 2019 roku, szacowana wartość skumulowana liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym może przekroczyć na koniec roku 190 700 mikroinstalacji. Z obserwacji danych opublikowanych przez wybranych operatorów sieci wynika, że regularnie wzrasta też średnia moc mikroinstalacji.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne zdominowały rynek fotowoltaiczny w Polsce, chociaż w ostatnim czasie widać również spory ruch w małych i dużych systemach fotowoltaicznych. Boom na instalacje fotowoltaiczne, który mamy szansę obserwować cieszy, ale tez stawia branże przed dużymi wyzwaniami. Logistyka, projektowanie, montaże, pomiary. Co będzie dalej? Czy nasza branża jest przygotowana na zaspokojenie ciągle rosnącego popytu na indywidualne elektrownie?

Branża fotowoltaiki jest najszybciej rozwijającym się sektorem OZE. Patrząc na tempo przyłączania i uruchamiania instalacji, Polska może być na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych – podsumowała dzisiaj na jednej z konferencji fotowoltaicznych Minister Przedsiębiorczości i Technologii – Jadwiga Emilewicz.

Dane z rynku i szacunki na kolejne miesiące tylko to potwierdzają.

 

Zapraszamy na II Kongres Trendy Energetyczne – spotkanie ze specjalistami, analitykami i przedstawicielami wielu branż. Poznajmy ich spostrzeżenia, posłuchajmy ich rad i nie dajmy się zaskoczyć! Bądźmy przygotowani na wielkie zmiany w polskim sektorze energetycznym!

Czekamy na Was już jesienią w Krakowie! 8-9.10.2019! Prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie energetyczne tego roku!

Redakcja GLOBEnergia