Badania przeprowadzone na początku 2016 r. przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wskazały, że od 2010 r. rynek sprężarkowych, elektrycznych pomp ciepła praktycznie się potroił. W 2015 r. sprzedaż pomp ciepła na cele ogrzewania wzrosła w Polsce o 20%. Spektakularny wzrost odnotował rynek powietrznych pomp ciepła – wyniósł aż 70%.

Rzeczywistość potwierdza, a wręcz przewyższa prognozy dla rynku pomp ciepła!

Na 2015 rok prognozowano sprzedaż pomp w ilości ok. 18 000 sztuk, podczas gdy z badań wynika, że sprzedano ok. 23% więcej. Prognoza na 2016 rok wynosiła 21 000 sprzedanych sztuk. Czy w tym roku producentom i dystrybutorom uda się powtórzyć ten sukces?

forumpc4

Grzegorz Burek, redaktor naczelny GLOBEnergia i Paweł Lachmann, prezes Polskiej Organizacji Technologii Pomp Ciepła podczas IX. Ogólnopolskiego Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej

Pomimo nieustannie rosnącej popularności i dostępności technologii pomp ciepła, wciąż warto rozmawiać, uświadamiać i wymieniać się wiedzą, doświadczeniami. Z tego powodu najbliższa edycja, 20. edycja Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki ENEX w Kielcach rozpocznie się dniem pomp ciepła. Wtedy to, 1 marca 2017 odbędzie się jubileuszowe X Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń projektantów, wykonawców oraz inwestorów zainteresowanych wykorzystaniem pomp ciepła.

Podczas Forum Pomp Ciepła podsumowany zostanie rynek pomp ciepła za 2016 rok, prezentowane będą nowości z branży, programy wsparcia inwestycji energooszczędnych, wytyczne i analizy dla poprawnej realizacji inwestycji. Całość zamknie się finałami konkursu dla instalatorów „Dobre praktyki w dobrych rękach” prowadzone przez pogodnego prezentera, Tomasza Zubilewicza.

Program wydarzenia i pozostałe szczegółowe informacje dostępne będą na stronie internetowej wydarzenia: www.ForumPompCiepla.pl.

Zagadnienia poruszane podczas Forum:

 • Podsumowanie rynku TOP50 GLOBEnergia 2016 – pompy ciepła gruntowe, powietrzne, CWU, dolne źródła, notowania cenowe instalacji,
 • Ananliza ekonomiczna instalacji pomp ciepła w zależności od dolnego źródła oraz systemów sterowania,
 • Powietrzne pompy ciepła typu split lub monoblok? Analiza porównawcza,
 • Przegląd rynku – nowości w branży pomp ciepła,
 • Systemy dystrybucji ciepła w budynkach komercyjnych,
 • Systemy zdalnego zarządzania energią cieplną w budynkach publicznych,
 • Finansowanie inwestycji energooszczędnych – analiza programów wsparcia,
 • Pompy ciepła w przykładach – przegląd inwestycji od domów jednorodzinnych po obiekty komunalne,
 • Współpraca pomp ciepła z fotowoltaiką,
 • ENERGETYCZNY TALK SHOW – sytuacja rynku grzewczym, patologie rynkowe – pseudo pompy ciepła,
 • FORUM BRANŻOWE: wyzwania i problemy rynkowe firm wykonawczych,

Do zobaczenia podczas Ogólnopolskiego Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej!