W 2020 r. korporacje zakontraktowały w ramach długoterminowych umów za zakup energii elektrycznej 23,7 GW. Wzrost popularności PPA w 2020 r. był napędzany nowymi, rozwijającymi się rynkami OZE. Dla porównania w 2019 r. firmy kupiły w ramach PPA 20,1 GW oraz 13,6 GW w 2018 r. Rynek PPA rozwijał się, pomimo niekorzystnej sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią koronawirusa oraz niepewnością związaną z wyborami prezydenckimi w USA. W ostateczności wygrał Joe Biden, który zapowiedział przyspieszenie działań na rzecz neutralności klimatycznej.

W 2020 r. na kontrakty PPA zdecydowało się ponad 130 podmiotów, z których większość działa w sektorze naftowym i gazowym oraz technologicznym. Motorem napędowym popychającym koncerny do kontraktów PPA są cele zrównoważonego rozwoju oraz coraz łatwiejszy dostęp do aktywów odnawialnych.

Liderem kontraktów PPA pozostają w dalszym ciągu Stany Zjednoczone, lecz już z mniejszą przewagą nad pozostałymi krajami. Firmy na terytorium USA sygnowały kontrakty PPA o łącznym wolumenie 11,9 GW. Był to jednak spadek na amerykańskim rynku, w gdyż w 2019 r. podpisano umowy obejmujące 14,1 GW.

Za USA uplasowała się Ameryka Łacińska. W tym regionie zakontraktowano tylko 1,5 GW mocy na skutek pandemii. Na tle innych krajów kontynentu wyróżniła się Brazylia, w której zakontraktowano moc 1047 MW w 2020 r. Odnotowano druzgocące spadki w Meksyku, który pierwotnie był potentatem rozwoju PPA. Polityka rządowa skutecznie uderza w sektor OZE.

Znaczącymi rynkami korporacyjnych PPA są także Europa, Bliski Wschód oraz Afryka, dla których zakontraktowano łącznie wolumen 7,2 GW w 2020 r. Rekordowy wzrost odnotowano w Hiszpanii – z 300 MW w 2019 r. do 4,2 GW w ubiegłym roku. Energia z OZE na Półwyspie Iberyjskim jest jedną z najtańszych w Europie, co zachęca firmy do rozważania inwestycji w PPA. Bloomberg zauważa, że zdarzają się nawet transgraniczne umowy PPA. Total i Anheuser Busch zdecydowały się na takie kontrakty w Hiszpanii, w ramach który kupują czystą energię by zasilić swoje aktywa poza granicami Hiszpanii.

Dynamiczny rozwój OZE był zauważalny także w regionie Azji i Pacyfiku. Rekordzistą był Tajwan, w którym firmy podpisały umowy na zakup zielonej energii o łącznej mocy 1,25 GW. Firmy na terenie Tajwanu decydują się na zielone kontrakty przez wzgląd na politykę państwa, która wymaga do przedsiębiorców nabywanie w skali roku 5 MW “czystej” energii.
Bloomberg szacuje, że w 2021 r. do czołówki azjatyckiej dołączy Korea Południowa. W tym roku pojawiły się regulacje wspierające kontrakty PPA oraz program zielonych taryf w porozumieniu z Korea Electric Power Corporation.

Liderzy wśród firm

Które  firmy w 2020 r. postawiły na kontrakty PPA? Wśród takich firm znalazł się m. n potentat na światowym rynku sprzedaży towaru przez internet – Amazon. Zdecydował się w ubiegłym roku na 35 kontraktów o łącznym wolumenie 5,1 GW.

Na kolejnych miejscach uplasował się koncern energetyczny Total z 3 GW w kontraktach PPA w 2020 r. W każdym z nich energia będzie pochodziła z elektrowni słonecznych. Kolejne firmy to TSMC (1,2 GW), Verizon (1 GW) oraz Facebook (891 MW).

Podsumowując wszystkie kontrakty PPA sygnowane na przestrzeni lat, to nowym liderem jest Amazon, który łącznie zakontraktował 7,5 GW czystej energii, wyprzedzając Google (6,6 GW) i Facebook (5,9 GW).

Przyszłość PPA

Korporacyjne pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych odegra główną rolę w transformacji energetycznej. Kontrakty długoterminowe tworzą szansę na rynku zielonej energetyki, która będzie się charakteryzowała spadkiem cen kosztów technologicznych. Tania energia przyciąga inwestorów oraz firmy, chcące odciążyć nie tylko swoje rachunki za energię elektryczną, ale ograniczyć zużycie paliw kopalnych w codziennym funkcjonowaniu.

Źródło: Bloomberg NEF

 

Redakcja GLOBEnergia