Jak powiedział Ireneusz Zyska – Pełnomocnik ds. OZE na antenie Radia Kraków, najważniejsze podmioty branży fotowoltaicznej w Polsce prowadzą rozmowy nad stworzeniem konsorcjum, które mogłyby konkurować w Europie m.in. z chińskimi producentami. Czy to możliwe? O komentarz poprosiliśmy Bogdana Szymańskiego – Prezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Tego typu inicjatywy polskich producentów w branży fotowoltaicznej są szczególnie mile widziane i tylko wspólne działanie może dać szansę na sukces. Trzeba pamiętać że polscy producenci modułów PV są pojedynczo podmiotami znacznie mniejszymi od chińskich gigantów. Działanie w konsorcjum czy w innej formie bliskiej współpracy daje znacznie silniejszą pozycję na rynku. Do powodzenia tej inicjatywy ważne będzie także stymulowanie i utrzymanie silnego popytu wewnętrznego na instalacje fotowoltaiczne. Jak pokazuje praktyka – rodzimym podmiotom najłatwiej zdobywać rynek lokalny nie tylko z uwagi na narodowy patriotyzm konsumentów, lecz także na szybkość dostaw i często wyższą jakość obsługi posprzedażowej – komentuje Bogdan Szymański

Pomoc Ministerstwa

Po zakończeniu epidemii, Ministerstwo Klimatu planuje wspomóc branżę po kryzysie gospodarczym, by odbudować polskie know-how w zakresie odnawialnych źródeł energii. Pełnomocnik ds. OZE wspomniał również, że chodzi o to, by branża starała się wejść w „nisze gospodarcze”, które do tej pory były domeną m.in. Chin. To pozwoliłoby odbudowywać lokalną produkcję komponentów wykorzystywanych przez branżę OZE. Ireneusz Zyska skomentował tę sytuację również na swoim oficjalnym twitterze.

Potencjał i kreatywność polskich przedsiębiorców zmienią światowy porządek gospodarczy po ustaniu epidemii Covid19. Polska jest gotowa zająć należne jej miejsce w globalnym łańcuchu dostaw instalacji PV. – komentuje na twitterze Ireneusz Zyska

Prace nad ustawą o OZE

Jak wspomniał Ireneusz Zyska, resort nieustannie pracuje nad nowelizacją ustawy o OZE, w kontekście stworzenia jak najlepszych warunków prawnych w Polsce do rozwoju branży fotowoltaicznej, co będzie szczególnie ważne po zakończeniu epidemii.

Źródła: Radio Kraków, PAP

Redakcja GLOBEnergia