Rząd brazylijski pod presją! Będą ulgi podatkowe na OZE?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Aktywiści wzywają rząd do obniżenia podatku na słoneczne mikroinstalacje.

 
Brazylijski rząd staje u progu zatwierdzenia ulg podatkowych celem obniżenia kosztów wytwarzania energii słonecznej. Przez ostatnie dwa lata Brazylia była w szponach suszy, która zmusiła kraj do bazowania na drogie paliwa kopalne. Winduje to koszty energii elektrycznej nawet o 50% w górę  w ciągu ostatniego roku.
 
Spowodowało to wzrost zainteresowania energią słoneczną, jako źródłem energii elektrycznej. Działacze i przedstawiciele branży wzywają więc rząd do zmniejszenia podatków, które jak twierdzą, hamuje rozpowszechnienie tej technologii.
 
Branżyści twierdzą, że w obecnym systemie podatkowym, energia wytwarzana z energii słonecznej jest warta mało ponieważ podatek VAT jest pobierany od całkowitej ilości zużywanej energii.  Twierdzą, że obniżenie podatku VAT spowoduje spadek kosztów o 20%, w wyniku czego szacuje się wzrost ilości zainstalowanych systemów o 55% w najbliższej przyszłości.
 
"Brazylia jest jednym z krajów o najwyższych wartościach  promieniowania słonecznego na świecie. Niemniej jednak potencjał pozostaje niezauważony przez nasz rząd, który nieustannie zniechęca do inwestycji ", powiedziała Barbara Rubim, działacz Greenpeace.  
 
Dzisiaj, 10 kwietnia Krakowa Rada Brazylii ma obradować nad polityką finansową i odrzuceniem VAT-u. 
 
Źródło: PV-Tech