Rząd chce zawiesić opłatę OZE doliczaną do rachunków za energię. Czy wzrośnie opłata dystrybucyjna?
Na rachunkach za energię elektryczną znajduje się pozycja pod nazwą „opłata OZE”, która została wprowadzona przepisami ustawy o OZE z 2015 roku. Po raz pierwszy doliczono ją do naszych rachunków w lipcu 2016 roku. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa klimatu i środowiska, opłata ta ma być zawieszona w przyszłym roku. Możliwe, że wzrośnie opłata dystrybucyjna.

Podziel się
Opłata OZE stanowi wsparcie produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii jak wiatr czy słońce. Wynika ona z funkcjonowania w Polsce mechanizmów, które pomagają zapewnić odpowiednio wysoki udział „zielonej energii” w krajowym miksie energetycznym – mowa tu o aukcyjnym systemie wsparcia oraz systemach taryfy gwarantowanej (FIT: feed-in-tariff) i systemie dopłat do ceny rynkowej (FIP: feed-in-premium). Widać już pierwsze efekty wsparcia tego sektora - poziom mocy zainstalowanej w OZE w Polsce przekroczył 20 GW.
Opłata OZE zawieszona w 2023 roku?
Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała, że ministerstwo chce w przyszłym roku zawiesić opłatę OZE doliczaną do rachunków za energię. Obecnie jej stawka wynosi 0,90 zł za MWh. Jak wyjaśniał prezes URE, spadek stawki opłaty OZE związany był głównie z wysokimi cenami energii elektrycznej notowanymi na giełdzie.

Źródło: URE
Stawka OZE na rachunkach energii jest formą wsparcia rozwoju OZE w Polsce. Producenci bezemisyjnej energii konkurują cenowo biorąc udział w aukcjach OZE organizowanych przez Prezesa URE. Zwycięzcy aukcji otrzymują gwarancję zakupu wytworzonej przez nich energii po określonej, ustalonej w wyniku aukcji, cenie. Jeśli cena, po jakiej sprzedadzą zieloną energię na rynku jest niższa niż ustalona podczas aukcji, wtedy Zarządca Rozliczeń - który jest dysponentem opłaty OZE - wypłaci wytwórcom różnicę. Na ten cel pobierana jest od wszystkich odbiorców energii opłata OZE.
Wzrośnie opłata dystrybucyjna
Polska Agencja Prasowa (PAP) zapytała wiceminister Annę Łukaszewską-Trzeciakowską o ile niższe od wynikających z sytuacji rynkowej będą rachunki za prąd Polaków dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań (cena maksymalna, limity tańszej energii).
Według wyliczeń URE, gdybyśmy nie wprowadzili maksymalnych cen i nie zreformowali rynku, taryfa G, którą są objęte gospodarstwa domowe, mogłaby wzrosnąć o ok. 200 proc.
Wskazała Łukaszewska-Trzeciakowska, cytowana przez PAP
W 2023 r. każde gospodarstwo domowe otrzyma pulę tańszej energii elektrycznej. W 2023 r. rząd zablokuje wzrost cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. Niższa cena energii będzie obowiązywać:
- do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych;
- do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami;
- do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
Ponadto rząd na 2023 r. wprowadził maksymalną cenę energii elektrycznej. Mechanizm „maksymalnej” ceny energii elektrycznej do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii oznacza, że gospodarstwa domowe nie zapłacą za energię więcej niż 693 zł/MWh. Jest to jednak cena samej energii bez podatku VAT i opłat dystrybucyjnych - cena energii pobranej po wyczerpaniu limitu tańszej energii, jaką gospodarstwa domowe zobaczą na rachunkach będzie wyższa.
Poniżej limitu 2000 kWh będzie obowiązywać stawka za samą energię elektryczną z 2022 r. W tym wypadku również zamrożona zostanie jedna ze składowych rachunku za prąd. W rzeczywistości energia nawet przed przekroczeniem limitu będzie droższa niż w 2022 r. Z czego to wynika?
Przedstawicielka Ministerstwa Klimatu i Środowiska poinformowała również, że w przyszłym roku prawdopodobnie wzrośnie także opłata dystrybucyjna, co oznacza, że nawet gospodarstwa domowe zużywające 2000 kWh w skali roku odczują podwyżkę ze względu na to, że wzrosną opłaty dystrybucyjne. Prawdopodobnie do poziomu z 2021 r. wróci również stawka VAT za energię elektryczną.
Zgodnie z zapowiedziami rządu, decyzja dotycząca stawki VAT na 2023 r. zapadnie na przełomie listopada i grudnia 2022 r. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jaka będzie stawka VAT za energię elektryczną w 2023 roku? Jaka stawka VAT obowiązuje obecnie?
Źródło: Polska Agencja Prasowa, Urząd Regulacji Energetyki