Rząd dopłaci do fotowoltaiki na bloku! Rusza prosument lokatorski
1 lutego ruszył nabór wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, które powstaną na budynkach wielorodzinnych. Wnioski mogą składać właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych w Polsce. Oznacza to, że w miastach niebawem pojawią się nowe źródła wytwórcze.
Podziel się
O dotacje do instalacji OZE mogą ubiegać się spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także samorządy mające w zasobach budynki wielorodzinne. Budżet na dopłaty do inwestycji w OZE wynosi ponad 448 mln zł. Granty są elementem Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Środki te będą uzupełnione przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów oraz Fundusz Dopłat, zasilane przez budżet państwa i zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Początkowo inwestycje będą prefinansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju – informuje resort rozwoju i technologii.
- Dotychczasowe programy wsparcia rozwoju fotowoltaiki były tworzone głównie z myślą o budynkach jednorodzinnych, a więc o obszarach wiejskich i małych miastach. Chcemy to zmienić i maksymalnie upowszechniać niskoemisyjne źródła energii - mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Nabór wniosków będzie ciągły, aż do wyczerpania środków.
Grant OZE i grant termomodernizacyjny
Buda poinformował podczas konferencji, że głównym elementem programu będzie wsparcie w postaci grantu OZE. Będzie można go wykorzystać na zakup, montaż, budowę nowej instalacji OZE lub jej modernizację, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25 proc.
Inwestycje będą realizowane w ramach Programu TERMO oraz rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK).
Ponadto beneficjenci mogą ubiegać się o grant termomodernizacyjny, co stanowi wsparcie na termomodernizację, dzięki której zmniejszy się zapotrzebowanie budynku na energię.
Dofinansowanie może pokryć do 50 proc. kosztów inwestycji
Intensywność dofinansowania wyniesie do 50 proc. kosztów przedsięwzięcia netto (bez podatku VAT). Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się też koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE.
Prosument lokatorski
Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także zarządcy nieruchomości oraz inne podmioty będą mogły uzyskać status prosumenta energii odnawialnej (prosumenta indywidualnego), wytwarzającego energię na potrzeby części wspólnej budynku wielolokalowego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad zmianami zakładającymi wprowadzenie nowego sposobu rozliczeń energii elektrycznej dla części wspólnych budynków wielolokalowych. Rozwiązanie zostało zapowiedziane przez Ministra Rozwoju i Technologii 28 grudnia 2022 r.
Prosument lokatorski zakłada możliwość zmiany formy otrzymywanego wynagrodzenia za energię. Forma wynagrodzenia w postaci obniżenia rachunków za energię przez sprzedawcę, jak jest dzisiaj, będzie mogła zostać zmieniona na comiesięczny przelew wartości tej energii, w formie pieniężnej, na wskazane konto. Wartość energii będzie określana na podstawie rynkowej miesięcznej ceny tej energii. Natomiast w przypadku energii wytworzonej i zużytej w tej samej godzinie, nie będzie obowiązku uiszczania za nią opłat, w tym opłat dystrybucyjnych zmiennych – tak, jak jest w przypadku rozliczania innych prosumentów indywidualnych - wyjaśnia resort.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Rząd szacuje, że w przeliczeniu na lokal można liczyć na obniżkę rachunków za energię na poziomie 328 zł w skali roku przez 15 lat. Inwestycja ma się zwrócić już po 5 roku użytkowania instalacji.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii