Rząd ogłosił zamrożenie cen gazu i podwyższenie stawki podatku VAT! Będzie drożej!

Rządzący długo kazali czekać na decyzję w związku z cenami gazu, które będą obowiązywać w przyszłym roku. Wiemy już, że w 2023 taryfy na gaz dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych zostaną zamrożone na poziomie z tego roku. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa dodała natomiast, że od stycznia 2023 roku stawka VAT na gaz powróci do wcześniejszej stawki. Jakie będą ceny gazu w 2023 roku?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

25 listopada 2022 roku podczas konferencji prasowej Minister Anna Moskwa przypomniała, że do końca tego roku będzie obowiązywała zamrożona taryfa na gaz dla gospodarstw domowych.

Ta ustawa kończy się w grudniu tego roku i w związku z tym przygotowaliśmy nowe rozwiązanie. W tym momencie ta ustawa jest konsultowana w rządzie, ona zostanie w ciągu najbliższych godzin przyjęta.

Powiedziała Anna Moskwa

Dodała także, że podstawowe założenie ustawy gazowej to całkowite zamrożenie taryfy gazowej. Stawki, którą zapłacą gospodarstwa domowe będą na poziomie tego roku. Mowa oczywiście o kwocie netto.

Jak wskazała Moskwa, VAT na gaz od 2023 roku powróci do poprzedniej stawki, która przypomnijmy wyniesie na 23 proc. Powodem takiej decyzji jest podobno wymóg Unii Europejskiej. Ministerstwo podkreśla, że Komisja Europejska oczekuje od Polski przywrócenia VAT-u. Z tego powodu od stycznia 2023 roku wróci VAT do taryfy gazowej. To będzie jedyna zmiana w stosunku do rachunku z 2022 roku.

Ile to będzie kosztowało?

Całość ustawy będzie wiązać się z kosztem około 30 mld złotych.

Ten schemat funkcjonował w tym roku. On kosztował około 10 mld złotych, bo ceny gazu od jesieni ubiegłego roku wzrosły, to jest znany mechanizm. Drugi element tego wsparcia - tutaj szacujemy, że będzie około 300 tys. gospodarstw domowych uprawnionych do tego wsparcia, czyli ogrzewających się gazem i jednocześnie mieszczących się w progu dochodowym 1500 i 2100 złotych.

Podaje minister Moskwa

Kwota na poziomie 200 zł taryfy będzie przeniesiona na kolejny rok. Dotyczy zarówno gospodarstw domowych jak i szerokiej listy podmiotów z ustawy - czyli szkół, szpitali, żłobków, przedszkoli, noclegowni, organizacji pozarządowych i kościołów wyznaniowych. 

Rządzący mają nadzieję, że Unia Europejska w grudniu zatwierdzi cenę maksymalną na gaz, co pozwoli na to, że gaz kupowany przez państwa europejskie w tym Polskę, będzie tańszy, a tym samym niższy będzie koszt wsparcia.

W ostatnich miesiącach ceny był dosyć wysokie, więc wydaje się, że budżet jest bezpieczny i nawet wydaje się, że jest z jakimś jeszcze zapasem. Mam nadzieję, że rynek gazu będzie się z czasem stabilizował.

Zapewnia szefowa MKiŚ

W 2023 roku taryfy na gaz dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone na poziomie z tego roku; VAT na gaz od stycznia powróci do poprzedniej stawki. 

Źródło: PAP

Zobacz również