Rząd przyjął nową ustawę o OZE! Jakie zmiany czekają na prosumentów?
Zwiększenie ulg dla energochłonnych odbiorców, uproszczenie i skrócenie procedur oraz możliwość wyboru między godzinowym a miesięcznym systemem rozliczania – to najważniejsze punkty, jakie zaproponował rząd Donalda Tuska w przyjętym wczoraj projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Co dokładnie proponuje dokument?
Podziel się
Rozliczanie godzinowe z większym zyskiem – zmiany dla prosumentów
Według przyjętego wczoraj projektu wprowadzone zostaną zmiany dla prosumentów, którzy rozliczają się w systemie net-billingu. Według aktualnych przepisów, obowiązujących od 1 lipca 2024 roku osoby te rozliczają się w systemie RCE (rynkowej ceny energii). Teoretycznie ta powinna się zmieniać co 15 minut, w praktyce jednak korekty dokonują się mniej więcej co godzinę, dlatego stawka zyskała miano ceny godzinowej. Wcześniej prosumenci rozliczali się według RCEm, a więc średniej ceny energii ustalanej na podstawie ceny rynkowej z danego miesiąca.
Teraz rząd proponuje, żeby prosument miał możliwość wyboru czy chce rozliczać się w systemie RCE czy też w RCEm. Co istotne po wyborze rozliczania godzinowego ponowna zmiana na system miesięczny nie będzie możliwa. Oprócz stawki, na której podstawie będzie obliczana wartość oddanej do sieci energii, zmieni się również wartość zwrotu nadpłaty. Do tej pory dla wszystkich prosumentów wynosiła ona 20%. Teraz dla osób oddających do sieci prąd za stawkę miesięczną nadal wyniesie ona właśnie tyle, ale ci, który zdecydują się na system RCE otrzymają 30% zwrotu wartości nadwyżki.
Ponadto wartość całej energii oddawanej do sieci na zasadzie net-billingu ma być zwiększona o współczynnik 1,23, co ma zmniejszyć różnicę między rynkową ceną energii a obowiązującą go stawką za prąd pobierany w sieci. Teoretycznie może to uczynić system godzinowego rozliczania wyjątkowo opłacalnym – nie tylko dostajemy 30% zamiast 20% zwrotu nadwyżki, ale też mnożymy wartość oddanej energii o 1,23. Oczywiście dużo będzie tu zależało od konkretnych stawek na rynku w danym okresie rozliczeniowym oraz zużycia prądu w konkretnym gospodarstwie domowym. To właśnie jeden z postulowanych przez Redakcję zmian w Czteropaku dla Prosumenta!
Ustawodawca zachęca do przejścia na net-billing
Jeśli chodzi o system RCEm, to rząd zaproponował zmianę zasad korekt wartości w kolejnych miesiącach. Takich poprawek można dokonać przez kolejnych 12 miesięcy po miesiącu rozliczanym. Aktualnie ich próg wynosi 0,1%, jednak według projektu ustawy ma zostać zwiększony do 2%. Pewne zmiany czekają również system opustów, a więc net-metering. Przypomnijmy, że w ten sposób rozliczają się wszyscy prosumenci, których mikroinstalacje zostały podłączone do sieci do dnia 31 marca 2022 roku. Aktualnie osoby korzystające z tego systemu mają możliwość przejść na net-billing, a rząd przepisami ujętymi w projekcie nowelizacji chce do tego zachęcić. Według propozycji, przy przejściu z net-meteringu na net-billing wartość niezużytej w ramach pierwszego z tych systemów energii zostanie doliczona do konta prosumenta.
Kolejna istotna zmiana dla prosumentów, chociaż dotycząca bezpośrednio zobowiązanych sprzedawców energii, dotyczy gwarantowanego odbioru energii przez to podmioty. Od 1 stycznia 2026 roku ma ono dotyczyć odbioru prądu z instalacji o mocy poniżej 200 kW. Przesyłany w ten sposób prąd zostanie zwolniony z obciążeń dotyczących bilansowania handlowego. Od wejścia w życie nowych przepisów do końca przyszłego roku obowiązywać ma okres przejściowy, podczas którego powyższymi zapisami będą objęte instalacje o mocy nie większej niż 400 kW.
Krótsze terminy i zmiany dla energochłonnych odbiorców
Przyjęta przez rząd propozycja nowelizacji ustawy ma też znacząco przyspieszyć proces powstawania nowych instalacji OZE. Przepisy zakładają skrócenie terminów wydawania zezwoleń i decyzji dotyczących powstania i przyłączenia instalacji OZE, magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła oraz urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia instalacji OZE do sieci. Jak podkreśla autor ustawy, dotyczy to również nadbudowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu odnawialnych źródeł energii. Według rządowych obliczeń aktualnie procedury administracyjne związane z tymi działaniami zajmują od 356 do 416 dni. Nowe przepisy mają skrócić je do 149 dni.
Kolejne istotne zmiany spotkają energochłonnych odbiorców energii. Zgodnie z rządowym komentarzem, celem tej zmiany jest w głównej mierze dostosowanie polskiego prawa do obowiązujących przepisów unijnych. Propozycja nowelizacji zakłada zaktualizowanie listy sektorów objętych ulgami, co spowoduje zwiększenie liczby firm objętych tą formą wsparcia.
Warto zaznaczyć, że przyjęcie ustawy przez rząd nie oznacza jeszcze obowiązywania przepisów. Projekt nowelizacji musi zostać przegłosowany przez sejm i senat, a następnie podpisany przez prezydenta.
Źródła: tvn24.pl, Kancelaria Premiera