Rząd wprowadza drugi stopień alarmowy BRAVO dla energetyki. Co to oznacza?

Ostatnie wydarzenia związane z uszkodzeniem infrastruktury energetycznej na Morzu Bałtycki wpłynęły na decyzję premiera Polski o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego BRAVO. Zarządzenie obowiązuje do końca listopada br. Co to oznacza?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Europejski sektor energetyczny jest postawiony w stan gotowości w związku z ostatnimi wydarzeniami na Morzu Bałtyckim. Doszło tam do uszkodzenia linii gazowych Nord Stream 1 i Nord Stream 2, przełomowej dla Rosji infrastruktury eksportującej do Niemiec błękitne paliwo. Sama realizacja projektu jest od wielu lat kontrowersyjna za sprawą wzmocnienia toksycznej zależności do rosyjskich surowców. Niedawno doszło do – najprawdopodobniej – sabotażu, czyli uszkodzenia gazociągów. Co więcej, pojawiło się też ryzyko uszkodzenia kabla morskiego SwePol Link za sprawa bliskiej odległości wybuchów na gazociągach. Kilka dni temu operatorzy systemów przesyłowych Polski i Szwecji poinformowali, że linia działa sprawnie.

Niezidentyfikowane drony wokół platform wydobywczych

Co więcej, Norwedzy informowali o zwiększonej aktywności niezidentyfikowanych dronów poruszających się wokół platform wydobywczych. Kraje regionu Morza Bałtyckiego, ale też Norwegia i Wielka Brytania, prowadzą własne dochodzenia, a krajowe służby bezpieczeństwa morskiego i lądowego angażowane są w ochronę infrastruktury energetycznej.

Dziś rano wszyscy mieszkańcy duńskiej wyspy Bornholm stracili dostęp do energii. Jak informował duński operator Energinet, po południu przywrócono pełne zasilanie, a awaria nie ma związku z podwodnym kablem łączącym Danią i Szwecję. Przyczyny są związane z „lokalnym” awariami na wyspie. Polskie media ustaliły też, że z powodu awarii szwedzkiej stacji energetycznej Stärnö prąd przestał płynąć podmorskim kablem do Polski. Te wszystkie działania zbiegają się w czasie, gdy za granicą trwa wojna na Ukrainie a Rosja szantażuje Europę używająca „narzędzi energetycznych”. Polska też nie czeka i przygotowuje się na potencjalne ataki.

Drugi stopień Bravo – co oznacza?

Szóstego października premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO w odniesieniu do polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Polski. Zarządzenie obowiązuje do dnia 30 listopada 2022 roku – czytamy na stronach rządowych. Jak podkreślono, stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania.

Bravo 2 ma też charakter prewencyjny i jest związany z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w regionie i w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy. Ten stopień alarmowy obejmuje cały kraj.

Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności

Źródło: gov.pl, Business Insider, Twitter, własne

Zobacz również