Rząd zamraża ceny energii dla samorządów. W tle konflikt o sprzedaż węgla

Samorządy borykają się z wysokimi cenami energii, o czym wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego portalu. Rząd zapowiedział wprowadzenie specjalnej taryfy na energię dla samorządów, instytucji użyteczności publicznej jak i szkół, szpitali, ale też dla małych i średnich firm. Samorządy otrzymają też dopłaty do węgla, który będą sprzedawać w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł. Tu część samorządowców protestuje wskazując, że nie należy to do ich obowiązków, a decyzja jest przerzuceniem odpowiedzialności na władze lokalne.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

6 października Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje dla samorządów w trakcie specjalnego spotkania w kancelarii premiera. Przekonywał, że obecny kryzys energetyczny wymaga mobilizacji całej administracji publicznej, w tym prezydentów miast, burmistrzów, starostów i wójtów.

Cała administracja publiczna odpowiada za to, aby ciepło, energia elektryczna i węgiel dotarły do mieszkańców, ponieważ wszyscy mamy swoją rolę do odegrania.

Premier Mateusz Morawiecki

Samorządy są obecnie w trudnej sytuacji ze względu na wysokie ceny energii i opału. Władze lokalne ograniczają jej zużycie poprzez krótszy okres oświetlania ulic, infrastruktury czy zmiany w funkcjonowaniu basenów. Lokalne władze sygnalizowały, że już w połowie roku 2022 wyczerpał się budżet przeznaczony na opłaty za energię elektryczną. Ceny energii uzyskiwane w przetargach zmuszają samorządy do rozważenia ich unieważnienia, o czym informowało Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Specjalna taryfa dla samorządów

Specjalna taryfa, która będzie poniekąd mechanizmem zamrożenia cen energii dla samorządów, ma dać znacznie obniżki cen energii w porównaniu do stawek w 2023 roku.

Po naszych zmianach i dopłatach, m.in. ze strony budżetu państwa, cena będzie niewiele wyższa niż była w drugim kwartale 2022 roku.

Premier Mateusz Morawiecki

Dodał, że wzrost cen energii nie powinien być większy „niż 200%, 300%, 400% czy nawet 1000%”.

Rząd chce, by samorządy sprzedawały węgiel

Rząd chce zaangażować samorządy w sprzedaż dotowanego węgla dla mieszkańców. Jest to odpowiedź na praktyki sprzedawców, którzy nierzadko magazynują węgiel, by sprzedać go po wyższych cenach. W ten sposób niedobory węgla podbijają ceny surowca.

Tona węgla dla mieszkańców nie będzie droższa niż 2 tys. zł. W przypadku wyższych cen tego surowca, rząd zapewni samorządom specjalne rekompensaty. Samorząd ma wybrać samodzielnie miejsce lokalnej dystrybucji surowca. W 2022 roku lokalne władze otrzymają dodatkowo blisko 13,7 mld zł. Pierwsza transza środków trafi do samorządów do końca tego tygodnia. Będzie to 30 proc. z kwoty 13,7 mld zł. Kolejne wypłaty będą realizowane w listopadzie i grudniu. Środki będzie można przeznaczyć m.in. na zakup źródeł energii, ciepła oraz inwestycje, które poprawią efektywność energetyczną w regionie.

Nie wszystkie samorządy zgadzają się na nałożenie dodatkowych obowiązków. Stało się to też przedmiotem politycznej kłótni. Rząd przypomina, że w obowiązkach samorządów jest zapewnienie energii i ciepła.

Przedstawiciele samorządów wskazują, że nie jest chęć zaangażowania samorządów, a przerzucenie na nich odpowiedzialności dystrybucji węgla, „którego nie ma”.

Źródło: gov.pl, Portal Samorządowy, Twitter

Zobacz również