Rząd zamraża ceny energii na 2023 rok. Znamy szczegóły

Znamy szczegóły rozwiązań w zakresie ochrony gospodarstw domowych i przedsiębiorców przed wysokimi cenami energii w 2023 roku. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia tzw. Tarczy Solidarnościowej, która zakłada m.in. gwarantowaną cenę energii dla gospodarstw domowych.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Zbliżająca się zima będzie trudna dla wszystkich Polaków ze względu na rosnące ceny energii. Ma na to wpływ ograniczony dostęp do surowców (gaz ziemny i węgiel) spowodowany wojną w Ukrainie oraz działaniami Federacji Rosyjskiej. Na wysokie ceny energii wpłynęły też wysokie ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Kraje w znacznym stopniu uzależnione od paliw kopalnych ponoszą największe koszty - do nich zalicza się Polska bazująca w większości na energetyce węglowej.

Tarcza Solidarnościowa „zamrozi” ceny energii elektrycznej

Rząd w ramach nowej propozycji chce zagwarantować w 2023 roku ceny energii elektrycznej na poziomach z 2022 roku. Ochrona obejmie gospodarstwa domowe zużywające rocznie do 2000 kWh prądu. Na wsparcie będą mogły liczyć także gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami, rodziny trzy plus i rolnicy - jeśli zużywają do 2600 kWh energii.

Takie rozwiązanie ma zachęcić Polaków też do oszczędzania energii. Oszczędności mogą sięgnąć do 150 zł miesięcznie.

Podkreślam, każde gospodarstwo domowe również to, które zużywa 2500 albo 3000 kWh rocznie – też będzie miało ogromną korzyść do 2000 kWh rocznie. Tylko nadwyżka będzie obciążona wyższymi kosztami na przyszły rok.

Premier Mateusz Morawiecki

Minister klimatu Anna Moskwa przekonywała, że po stronie obywateli nie będzie żadnej biurokracji lub będzie ona ograniczona do minimum.

To dostawca energii będzie oceniał zużycie i automatycznie obniżał jej cenę. W przypadku rolników – wystarczy zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o opłaceniu podatku rolnego. W rodzinach z trojgiem lub więcej dzieci będzie potrzebna jedynie Karta Dużej Rodziny, a tam, gdzie jest osoba z niepełnosprawnością – jeden dokument potwierdzający.

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa

Moskwa dodała, że cena energii powyżej zużycia 2.000/2.600 kWh będzie zatwierdzana przez URE w ramach standardowego procesu taryfowego dla gosp. domowych (taryfa G).

10 proc. obniżka za mniejszą konsumpcję energii

Ponadto, rząd proponuje warunkowe obniżki rachunków za energię elektryczną. Warunkiem będzie obniżenie zużycia energii elektrycznej w 2023 roku o co najmniej 10 proc. w stosunku do 2022 roku. Wówczas gospodarstwo domowe może liczyć na 10 proc. obniżkę rachunków.

Dopłaty dla rodzin ogrzewających się energią elektryczną

Rząd proponuje też dopłaty w wysokości 1000 zł dla ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła. Minister Moskwa poinformowała, że do końca października można składać wnioski o wypłatę dodatku osłonowego, a do końca listopada dodatków energetycznych, ciepłowniczych i na wszystkie inne źródła ogrzewania.

Wsparcie dla firm

Rząd przeznaczy środki do 5 mld zł, aby wesprzeć kilkaset firm, w szczególności energochłonnych. Wsparcie będzie przyznawane odbiorcom pod warunkiem min. 100 proc. wzrostu cen energii. Wypłata środków planowana jest jeszcze na ten rok.

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość bezpośredniego podłączenia do OZE.

Administracja publiczna i spółki skarbu państwa będą oszczędzać

Administracja rządowa, ale także administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od 1 października 2022 roku. Kolejnym krokiem będzie zmiana zewnętrznego oświetlenia na energooszczędne, które zużywa dużo mniej prądu.

Rząd zlecił też wyeliminowanie premii i bonusów dla zarządów spółek Skarbu Państwa.

Źródło: KPRM, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zobacz również