W okresie stagnacji fotowoltaika i tak jest liderem

W 2018 r. energia słoneczna zrobiła małą przerwę w stosunku do ogromnego wzrostu jaki był obserwowany w poprzednich latach. Chociaż rynek energii słonecznej skromnie wzrósł o 4%, wystarczyło to, by w zeszłym roku prześcignąć każdą inną technologię wytwarzania energii. Wdrożono więcej ogniw fotowoltaicznych niż wszystkie paliwa kopalne i jądrowe razem. Instalacje fotowoltaiczne zwiększyły także moce produkcyjne w porównaniu ze wszystkimi połączonymi źródłami odnawialnymi – w tym dużymi elektrowniami wodnymi – i miał dwukrotnie większą moc zainstalowaną niż energetyka wiatrowa.

Nowe moce w światowym systemie elektroenergetycznym przyłączone w 2018 r.

Opracowano na podstawie  Global Energy Monitor (2019); IRENA (2019); SolarPower Europe (2019).

Udział energii słonecznej osiągnął 36% wszystkich nowo dodanych mocy w 2018 r., w porównaniu do 38% z poprzedniego roku. Choć jest to imponujący na pierwszy rzut oka wynik, to wszystkie elektrownie fotowoltaiczne wytwarzały łącznie tylko 2,2% światowej produkcji energii elektrycznej. Pokazuje to, że pomimo niedawnej dominującej roli energii słonecznej w rocznych przyrostach mocy zainstalowanej, istnieje ogromny niewykorzystany potencjał zarówno dla producentów energii słonecznej, jak i jej odnawialnych źródeł.

Prąd za grosze

Głównym powodem, dla którego energia słonecznej była częściej wybierana w stosunku do innych technologii była między innymi redukcja kosztów, które nadal spadają. Obecnie koszty wytwarzania energii elektrycznej z fotowoltaiki są znacznie niższe niż w przypadku nowych elektrowni jądrowych i węglowych, ale zazwyczaj również poniżej kosztów produkcji energii z gazu.

W zależności od regionu zdarza się, że fotowoltaika ma przewagę także nad energią wytwarzaną z farm wiatrowych.

W 2018 r. przetargi i umowy wskazały kilka przypadków ofert, nagród i umów z cenami energii słonecznej w zakresie 2 centów / kWh. Takie poziomy cen zostały osiągnięte w różnych krajach na całym świecie. Najniższą cenę za energię słoneczną w 2018 r. zanotowano w Indiach, na poziomie 1,38 INR czyli 1,86 centów amerykańskich za kWh. Była to rosnąca taryfa ze specjalnym modelem biznesowym dla rządowych budynków na dachu.

Pomimo tego wyniku, ceny energii słonecznej są znacznie wyższe w krajach rozwijających się niż w gospodarkach o stabilnych warunkach politycznych i wysokich ratingach kredytowych. Jednak dzięki wsparciu ze strony międzynarodowych kredytodawców, takich jak instytucje finansujące rozwój, ryzyko związane z projektem może być w tych krajach znacznie zmniejszone.

Nowe inwestycje w Afryce

Ciekawym przykładem jest Egipt. W tym kraju w 2018 r. przeprowadzono przetarg na farmę fotowoltaiczną o mocy 200 MW. Egyptian Electricity Transmission Company otrzymała w związku z tym przetargiem najlepsze oferty od międzynarodowych deweloperów na poziomie 2- 2,8 centa amerykańskiego za kWh. Ten projekt solarny jest wspierany również przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Scaling Solar – Program Grupy Banku Światowego, który jest prawdopodobnie największym tego typu programem solarnym – wspiera wdrażanie energii słonecznej w krajach afrykańskich jak Etiopia, Madagaskar, Senegal i Zambia. O ile tanie finansowanie jest kluczowe dla deweloperów, aby zdecydować się na energię słoneczną, kolejną ważną częścią obniżania kosztów jest kontynuacja ulepszenia technologii.

Źródło: Solar Power Europe

Redakcja GLOBEnergia