Są nowe propozycje do projektu liberalizacji ustawy antywiatrakowej

Projekt ustawy liberalizującej założenia tzw. ustawy odległościowej trafił w lipcu do sejmowej zamrażarki. Nie ma kompromisu w rządzie w zakresie jej zapisów, w szczególności odległości wiatraków od zabudowań. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała o kolejnych pomysłach rządu odnośnie nowych regulacji.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Zmiany zapisów dla lądowych instalacji wiatrowych okazały się kością niezgody w rządzie. Solidarna Polska nie zgadza się na poluzowanie zapisów ograniczających rozwój sektora onshore w Polsce. Jak wcześniej informowano, kompromis w zakresie poszczególnych rozwiązań wymaga kompromisu i przedyskutowania. Solidarna Polska nie zgadza się na propozycję minimalnej odległości 500 metrów proponując odległości 1000 metrów. Kompromisem miała być odległości 750 metrów. Ostatecznie Solidarna Polska w osobie Janusza Kowalskiego potwierdziła, że całkowicie nie popiera zmian w ustawie, która skutecznie zahamowała rozwój wiatraków lądowych w naszym kraju. Z drugiej strony wyraża poparcie dla rozwoju wiatraków, ale na morzu oraz biogazu. 

Są nowe propozycje

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała na Twitterze, że projekt ustawy ma się pojawić w sejmie po przedstawieniu projektu o zamrożeniu cen gazu dla gospodarstw domowych. Przypomnijmy, że 25 listopada rząd przyjął zapowiadaną ustawę ochraniającą odbiorców gazowych.

Moskwa poinformowała też, że „pojawiły się pomysły partycypacji inwestora w rozwoju sieci lokalnej i możliwość nabycia przez mieszkańców energii w formie prosumenta wirtualnego”.

Będziemy popierać te propozycje. Energia z wiatru musi wspierać rozwój lokalny.

Podkreśliła na Twitterze Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

Będą nowe rozwiązania dla offshore wind

Pojawią się też nowe rozwiązania dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Ten obecnie walczy z szalejącą inflacją i rosnącymi kosztami produkcji komponentów.

Celem rządu jest instalacja 11 GW w offshore wind do 2040 roku zgodnie z założeniami PEP 2040. Według najnowszego raportu przygotowanego dla Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, potencjał offshore wind uwzględniający rozwój tzw. trzeciej fazy projektów może sięgnąć 30 GW.

Źródło: Twitter, własne

Zobacz również