Relacja – SACROEXPO – 17-19.05.2013, Kielce

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

sacro
285 firm z 13 krajów, ponad 5000 branżowych zwiedzających spotkało się w Targach Kielce na XIV Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO oraz na IV Europejskim Salonie Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO.

Sacroexpo to największa wystawa sakralna w Polsce. W swojej 14-letniej tradycji, stanowi niezbity dowód na to, iż kultura wysoka i biznes mogą iść w parze. Tradycją kieleckiej wystawy jest uroczystość przyznania Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem Ad Deum, który w Targach Kielce został przyznany po raz dziewiąty. Tegorocznym laureatem, „za barwy życia będące poszukiwaniem ukojenia i refleksji nad przemijaniem”, został artysta, malarz i eseista Stanisław Rodziński. Jego prace można było podziwiać podczas specjalnie przygotowanej wystawy.
Oprócz medali i wyróżnień targowych, przyznano także medale honorowe.

Jego Ekscelencja Arcybiskup doktor Zygmunt Zimowski, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia oraz Jego Ekscelencja ksiądz biskup profesor Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki, wręczyli: Medal Honorowy Jego Ekscelencji Prymasa Polski ks. Abp. Józefa Kowalczyka oraz Medal Honorowy Jego Ekscelencji Biskupa Kieleckiego ks. Kazimierza Ryczana.

Ponadto przyznano: Medal Honorowy im. Prymasa ks. Józefa Kardynała Glempa. Po raz pierwszy uhonorowano nagrodą Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski MEDAL PER ARTEM AD EXCELSIS. Swoje wyróżnienia wręczył także Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paisjusz Biskup Gorlicki Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce. Wyróżnionych zostało 10 firm. Podziękowania za dotychczasową posługę i wsparcie w szerzeniu idei jedności na ręce JE Paisjusza złożył także Wiceprezydent Miasta Kielce Czesław Gruszewski.

Jak co roku, drugiego dnia targów odbył się Festiwal Piosenki Religijnej. W kategorii zespół dziecięcy do lat 13, pierwsze miejsce zajął zespół „Józefowe Kwiatki” z parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach. W kategorii zespół młodzieżowy powyżej lat 13, jury nagrodziło Zespół „Doxa” z par. Św. Jacka i Św. Marii Magdaleny w Kroczycach. Finał konkursu na Dużej Scenie Kieleckiego Domu Kultury uświetnił występ zespołu New Life’m.

Podczas tegorocznej edycji targów, odbyły się także liczne konferencje i seminaria branżowe. Zainteresowani wzięli udział w międzynarodowych konferencjach: XII Międzynarodowej Konferencji o architekturze i sztuce sakralnej „Kościoły Naszych Czasów” – Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Idea a rzeczywistość” oraz VII Międzynarodowej Konferencji Muzealników „Muzea naszych czasów”.

Podczas wystawy odbyła  się także Konferencja Ekonomów i Wyższych Przełożonych Zakonów w Polsce Centrum.

W trakcie wystawy miały miejsce warsztaty dla redakcji gazet parafialnych, podczas których uczestnicy mogli dowiedzieć się, m.in. o tym, jak efektywnie wykorzystywać narzędzia internetowe i nowe media w prowadzeniu gazety parafialnej i jak ciekawie pisać. Poznali także tajniki grafiki komputerowej i wzięli udział w bezpłatnej projekcji filmu „Duch” oraz dyskusji panelowej na temat mszy świętych o uzdrowienie.

Finałem warsztatów był konkurs na najciekawsze hasło promujące przyszłoroczne warsztaty. I miejsce zdobyła propozycja pani Anny Szkudlarskiej z redakcji „W Promieniach Miłosierdzia” z Gostynina. Od przyszłego roku warsztaty będą nosić zaproponowaną przez nią nazwę: SACROMEDIA – wspólnota serc i umysłów w prawdzie i modlitwie. Na drugim miejscu znalazła się propozycja księdza Tomasza Brożka: „Kuźnia słowa – abyś pisał z Mocą” z redakcji „Głos Jadwigi”. Trzecie miejsce zdobyła pani Alicja Puckowska z „Echa Nazaretu” z hasłem: „Oto jestem – mail do Nieba”.

Po raz drugi, na boisku przy ulicy Szczepaniaka w Kielcach spotkały się trzy drużyny wchodzące w skład turnieju SACROEXPO CUP: wywodząca się z regionu świętokrzyskiego reprezentacja Polski księży, wystawcy. Podobnie jak w roku ubiegłym niekwestionowane zwycięstwo odnieśli przedstawiciele duchownych, którzy rozgromili targowych gości 10:2, zapewniając sobie I miejsce w SACROEXPO CUP 2013. Nagrodą był Puchar Prezesa Targów Kielce. Drugie miejsce zajęły Targi Kielce, a na trzecim uplasowali się wystawcy.

Tradycją wystawy stała się loteria organizowana przez Biuro Turystyczne Mistral, w której do wygrania  bilety lotnicze do Rzymu. Firma przygotowała także konkurs, w którym nagrodę główną stanowiła pielgrzymka do Ziemi Świętej.

Źródło: Targi Kielce

Podczas tagów Redakcja GLOBEnergia zorganizowała Konferencję "Technologie energooszczędne w budownictwie sakralnym", która odbyła się 18 czerwca 2013 roku w Kielcach.
Więcej informacji: https://www.globenergia.pl/sacroenergia

Redakcja GLOBEnergia zorganizowała także do Pasaż Energetyczny. Jest to grupa stoisk eksperckich pod patronatem redakcji GLOBEnergia.
Więcej informacji: https://www.globenergia.pl/pasaz-sacro-2013.html