Targi Kielce od 9 do 11 czerwca już po raz piętnasty będą miejscem Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO – największej tego typu w Europie, skupiającej każdego kilkuset wystawców z całego świata. Zeszły rok to 285 firm z 13 krajów, ponad 5000 branżowych zwiedzających. Sacroexpo to największa wystawa sakralna w Polsce. W swojej 15-letniej tradycji, stanowi niezbity dowód na to, iż kultura wysoka i biznes mogą iść w parze.

Wydarzeniu patronują między innymi Papieska Rada ds. Kultury, JE Ks Arcybiskup Józef Kowalczyk Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski oraz JE Ks. Biskup Wiesław Mering Biskup Włocławski, Przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego, tym bardziej, popierając przedsięwzięcie, promujące ponadczasowe wartości, takie jak ludzka wrażliwość i pasja. SACROEXPO umiejętnie łączy bowiem inspiracje w sztuce z biznesem. W przygotowanie Wystawy zaangażowana jest także Kuria Diecezjalna w Kielcach – patronat nad SACROEXPO sprawuje JE ks. Biskup Kazimierz Ryczan, Ordynariusz Kielecki.

SACROEXPO Papieski Medal dla Artysty
Wśród wielu wydarzeń kulturalnych towarzyszących wystawie, niezwykle ważnym punktem SACROEXPO jest przyznanie medalu Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”… przez sztukę do Boga…Targi Kielce to jedyne na świecie miejsce, w którym przyznawane jest to wyjątkowe wyróżnienie. W tym roku medal trafi po raz dziesiąty w ręce artysty, który swoją sztuką zbliża ludzi do sacrum. Konkurs ma charakter otwarty – jest adresowany do osób, których dorobek wybitnie przyczynia się do rozwoju kultury europejskiej, kształtując osobowości w sferze duchowości.

W poczet dotychczasowych laureatów wchodzą tacy artyści jak Leszek Mądzik, Krzysztof Zanussi, Wojciech Kilar, Stanisław Słonina, Ennio Morricone, Stefan Stuligrosz czy Stanisław Rodziński. W tym roku Medalem wyróżnieni zostaną Mario Botta, szwajcarski architekt oraz Adam Bujak, polski artysta fotografik.
Kardynał Gianfranco Ravasi, przewodniczący Kapituły Konkursowej przychylił się do wniosku organizatorów – od dwóch lat konkurs ma rangę międzynarodową – nazwiska kandydatów napływają z całego świata.

SACROMEDIA ze specjalistami – warsztaty dla redakcji gazet parafialnych
W trakcie zeszłorocznej wystawy miały miejsce warsztaty dla redakcji gazet parafialnych, w których wzięło udział ponad 40 redaktorów z Polski i Łotwy. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, m.in. o tym, jak efektywnie wykorzystywać narzędzia internetowe i nowe media w prowadzeniu gazety parafialnej i jak pisać ciekawie. Poznali także tajniki grafiki komputerowej i wzięli udział w bezpłatnej projekcji filmu „Duch” oraz dyskusji panelowej na temat mszy świętych o uzdrowienie. Finałem warsztatów był konkurs na najciekawsze hasło promujące przyszłoroczne warsztaty. I miejsce zdobyła propozycja pani Anny Szkudlarskiej z redakcji „W Promieniach Miłosierdzia” z Gostynina. Od tego roku warsztaty będą nosić zaproponowaną przez nią nazwę: SACROMEDIA – wspólnota serc i umysłów w prawdzie i modlitwie. W programie spotkania w czerwcu tego roku znajdą się między innymi zagadnienia dotyczące pisania reportażu oraz prowadzenia strony internetowej.

SACROEXPO Konferencje
Podczas targów odbywają się także liczne konferencje i seminaria branżowe. Zainteresowani mogą wziąć udział w międzynarodowych konferencjach: Międzynarodowej Konferencji o architekturze i sztuce sakralnej „Kościoły Naszych Czasów” oraz Międzynarodowej Konferencji Muzealników „Muzea naszych czasów”.

W sportowym duchu
Po raz trzeci, na boisku przy ulicy Szczepaniaka w Kielcach odbędzie się turniej SACROEXPO CUP: wywodząca się z regionu świętokrzyskiego reprezentacja Polski księży kontra wystawcy oraz kontra pracownicy Targów Kielce. Nagrodą w turnieju jest Puchar Prezesa Targów Kielce.
Tradycją wystawy stała się loteria organizowana przez Biuro Turystyczne Mistral, w której do wygrania bilety lotnicze do Rzymu. Firma przygotowała także konkurs, w którym nagrodę główną stanowi pielgrzymka do Ziemi Świętej.

Po więcej informacji kliknij TUTAJ.

Źródło: Targi Kielce