Sahara może stać się znowu zielona – i to za sprawą OZE!

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia

Czy możliwe jest przekształcenie Sahary w las równikowy?

Sahara to wielka pustynia, której klimat praktycznie uniemożliwia osadnictwo. Choć w obecnych czasach teren ten jest jedynie gigantycznym nieużytkiem, to 5 tysięcy lat temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Terytorium Sahary odznaczało się wtedy bardzo wysoką wilgotnością i było domem dla całej masy roślin i zwierząt. Tropikalny las, który kiedyś się tam znajdował, stopniowo wymarł wraz ze zmianami klimatu.

Czy jednak możliwe jest ponowne "ożywienie" Sahary? Według niektórych naukowców, wilgotny las równikowy wcześniej czy później znowu się tam pojawi. Tymczasem badacze z University of Illinois sugerują, że teren ten może stać się ponownie zielony... za sprawą OZE.

Badania naukowe wskazują, że duże skupiska elektrowni wiatrowych oraz fotowoltaiki mają realny wpływ na klimat, szczególnie w miejscu swojego występowania. Zostały one potwierdzone przez grupy ekspertów zarówno z USA, jak i Chin czy Włoch.

Dlaczego tak się dzieje? W przypadku fotowoltaiki, chodzi o "absorpcyjność" terenu. Moduły zmieniają jego refleksyjność, przez co znacznie większa ilość ciepła pozostaje na gruncie, zamiast się odbić. Ma to wpływ na gospodarkę wodną - gorętszy grunt oznacza wyższe parowanie i opady. Według naukowców, fotowoltaika o wydajności 15% może zwiększyć ilość deszczu nawet dwukrotnie (zakładając, że pokrywa cały teren opadów).

Image result for sahara

Wpływ energetyki wiatrowej na klimat jest bardzo złożony, jednak wystarczy wziąć pod uwagę, że instalacje tego typu są w stanie odbierać energię od mas powietrza, "przelatujących" przez rotor.

Badacze stworzyli symulację która określa, jak duże elektrownie OZE byłyby potrzebne, by Sahara nadawała się do ponownego zamieszkania. Niestety, ich moc jest liczona w terawatach i wygląda na to, że instalacja tak dużych ilości OZE nie jest możliwa. Jednocześnie problem budziłaby kwestia, co zrobić z tak dużą ilością energii - szczególnie, że mowa o pięciokrotności obecnej, ogólnoświatowej generacji.

Jednocześnie warto spojrzeć na tą kwestię szerzej. Możliwość "modelowania" klimatu przy pomocy OZE może okazać się bezcenna w przyszłości. Tak dużo mówi się o wyprawach w kosmos i zamieszkaniu poza Ziemia - czy nie prostsza byłaby "rekultywacja" terenów, które z dzisiejszego punktu widzenia wydają się bezużyteczne?

Źródło: physicsworld.com, science.sciencemag.org

Zobacz również