Można negować cele i terminy wyznaczone w Planie przez Ministerstwo, który zakłada, m.in., że w perspektywie dekady po polskich drogach będzie jeździć co najmniej milion elektrycznych samochodów. Wątpliwości nie ulega jednak, że samochody elektryczne to również nasza przyszłość. W wielu miastach Polski mamy już do czynienia z autobusami hybrydowymi, czyli autobusami wyposażonymi w silniki spalinowe i akumulator, czy stricte elektrycznymi, na które miejskie przedsiębiorstwa transportowe decydują się coraz częściej, próbując walczyć z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. Światowe trendy jasno wskazują, że podążamy w kierunku zwiększenia udziału samochodów elektrycznych w rynku motoryzacyjnym, nie na odwrót.

Dlaczego samochody elektryczne? Tańsza eksploatacja – koszty energii elektrycznej są łatwe do przewidzenia w przeciwieństwie do cen gazu czy ropy. Ambitne plany polskiego Ministerstwa pozwalają mieć nadzieję na powstanie rozbudowanej struktury ładowania samochodów, stworzenie korzystnych warunków dla posiadaczy aut elektrycznych – m.in. zdefiniowanie usługi ładowania samochodu, która mogłaby być jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowym plusem jest możliwość odzyskiwania energii w czasie hamowania, co przekłada się na jeszcze większe oszczędności.

Dużymi zaletami samochodów elektrycznych, które odczuwają nie tylko ich użytkownicy, ale i otoczenie, są też cicha i pozbawiona emisji spalin praca. Ma to szczególne znaczenie w Polsce, gdzie w wielu miastach mamy do czynienia z przekroczeniem norm zawartości zanieczyszczeń w powietrzu, związanym m.in. z emisją spalin z silników samochodowych. Brak emisji = czystsze powietrze, którym oddychamy. Z technicznego punktu widzenia silniki elektryczne są prostsze w konstrukcji, posiadają mniej części ruchomych niż tradycyjne silniki, co wpływa na zmniejszenie ryzyka awarii i dalszy spadek kosztów eksploatacyjnych.

Samochody elektryczne to nowoczesna technologia z przyszłością i dobrymi perspektywami nie może ich zabraknąć w przyszłorocznej edycji targów ENEX.

Bez wątpienia najbardziej znanym samochodem elektrycznym, który kojarzą nawet ci niezainteresowani jego zakupem, jest Tesla. Każda informacja o działaniach Elona Muska – Prezesa Tesli – zawsze wzbudza ogromną ciekawość, ponieważ często są to działania innowacyjne i bardzo oryginalne. Tesla będzie gościć podczas dwóch dni targów ENEX 2017, które odbędą się w dniach 1-2 marca 2017 r. w Kielcach. To jednak nie jedyny samochód elektryczny, którego będzie można spotkać podczas targów. Jakie jeszcze elektryczne samochody będzie można spotkać? Więcej informacji wkrótce!

Zdjęcie główne: Nissan Leaf podczas ładowania, źródło: GLOBEnergia