Sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie wzrosła, aż o 55%, w okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku w porównaniu do danych z tego samego okresu roku poprzedniego!

Największy przyrost zaobserwowano w Wielkiej Brytanii rzędu 80%, w wysokości 5000 sprzedanych egzemplarzy. Norwegia, która nadal jest liderem w ogólnych rachunku, osiągnęła wzrost o 47 % czyli 15000 egzemplarzy sprzedanych pojazdów elektrycznych. 
 
 
Biorąc pod uwagę sprzedaż zarówno pojazdów akumulatorowo elektrycznych (BEVs) jak i hybrydowych (PHEVs) europejska sprzedaż wygląda jeszcze silniej. Pomiędzy styczniem a kwietniem 2015 roku konsumenci w Zachodniej Europie sami nabyli 51 386 hybrydowych samochodów. Porównanie tych wyników z amerykańskimi pokazuje, że kraje Europy Zachodniej mają 60% więcej samochodów elektrycznych. Amerykanie bowiem zakupili 21 403 pojazdów BEVs oraz 10 864 PHEVs.
 
Jest to pierwszy raz kiedy kraje UE generują najwyższą na rynku sprzedaż. W ubiegłym roku Amerykanie nabyli 118 000 EVs, a Europejczycy 98 000 egzemplarzy. 
 
Kolejnym faktem jest, że w porównaniu do samochodów hybrydowych, większe jest zainteresowanie samochodami elektrycznymi. Jednym z powodów może być fakt, że Amerykanie czekają na rok 2016, a tym samym wejście na rynek Chevroleta Volt, który będzie miał kilka ulepszeń w stosunku do swojego poprzednika. Między innymi 50 milowy dystans do pokonania na jednym ładowaniu akumulatora, ładniejsze wnętrze i niższą cenę. To samo może być powodem spadku USA w ogólnym rankingu. 
 
Z drugiej strony to europejscy kierowcy nadal płacą zdecydowanie wyższe ceny niż kierowcy w USA, co sprawia, że samochody wolne od benzyny stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. Dla porównania; z powodu spadków cen ropy, ceny benzyny w USA również spadają, w tym momencie wynoszą około 2,6 dolara za galon, podczas gdy w Norwegii jest to aż 7 dolarów. Jest to astronomiczna różnica, nie trudno więc o wniosek dlaczego europejscy kierowcy decydują się na samochody elektryczne. 
 
Innym powodem, dla którego USA znajdują sie na końcu może być fakt że więcej modeli samochodów elektrycznych dostępnych jest w Europie niż USA. Oprócz popularnego Mitsubishi Outlander PHEV są to Citroen, Peugeot czy Renault. Na rynku europejskim zdecydowanym liderem jest całkowicie elektryczny model Renault Zoe. 
 
Zestawienie danych dotyczących popularności sprzedawanych modeli 
Źródło: www.greentechmedia.com