W Warszawie przyszedł czas na innowacyjne sprawdzanie jakości powietrza. 25 bezemisyjnych aut innogy go! z czujnikami jakości powietrza od Airly będzie zbierało na bieżąco dane o poziomie smogu w Warszawie. To pierwszy mobilny pomiar zanieczyszczenia powietrza na taką skalę, a zebrane dane pozwolą na aktualizację Mapy Smogo!wej Warszawy.

Pomiary w Warszawie

25 aut sprawdzających jakość powietrza poruszając się po ulicach Warszawy oznacza 25 jednoczesnych pomiarów w 25 różnych lokalizacjach. Pozwoli to na pokazanie realnego obrazu zanieczyszczenia powietrza i smogu w danej okolicy. Mieszkańcy Warszawy decydując się na wypożyczenie bezemisyjnego samochodu od innogy go!, zyskają dostęp do informacji o zanieczyszczeniu powietrza, aktualizowanych na bieżąco. Dzięki temu mieszkańcy Warszawy będą mogli lepiej chronić swoje zdrowie. Co więcej, czujniki mobilne Airly umieszczone w bezemisyjnych autach poruszających się po terenie Warszawy, nadadzą nowy wymiar mapie zanieczyszczeń w mieście. Dane aktualizowane co minutę wykażą pomiary najbardziej szkodliwych dla zdrowia stężenia pyłów PM1, PM 2.5, PM10, aktualnej temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza.

Bezemisyjne samochody innogy go!, źródło: inngoy

Mapa Smogo!wa

Pomiary stacjonarne pozwalają na pokazanie jakości powietrza tylko w miejscu zlokalizowania czujników. Dzięki zastosowaniu mobilnych czujników Airly będzie mogła powstać mapa Smogo!wa, która będzie przedstawiać pomiary z miejsc, które do tej pory nie były oznaczane, ze względu na zbyt duże oddalenie od stacjonarnych mierników smogu.

Mapa będzie tworzona przez użytkowników, którzy wypożyczą samochód od innogy go! i będą się nim poruszać po ulicach Warszawy. Mapa Smogo!wa będzie dostępna na stronie airly.eu/mapasmogowa, w aplikacji Airly oraz w aplikacji mobilnej innogy go!.

Informacja o tym, że auto jest wyposażone w czujniki została umieszczona na bocznych szybach. Oprócz tego, samochody wyposażone w sensory Airly i poruszające się po mieście są wyróżnione na mapach za pomocą innej ikony, niż auta zaparkowane.

Źródło: innogy go!

Redakcja GLOBEnergia