Samokontrola modułów PV – moduły jeszcze bardziej inteligentne

fotowoltaika
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

fotowoltaika

Podziel się

Naukowcy prowadzący badania w Laboratorium LITEN, który należy do francuskiej Komisji Energii Alternatywnej i Energii Atomowej CEA, opracowali ciekawe funkcje autodiagnostyki. 

Autodiagnostyka modułów fotowoltaicznych pozwoli możliwe szybko zidentyfikować, izolować i rozwiązywać problemy poszczególnych modułów fotowoltaicznych pracujących na instalacji PV. 

W Europie będą wkrótce obowiązywać nowe normy, według których wymagane będzie by każdy z modułów fotowoltaicznych posiadał indywidualny system wyłączania się. 
Właśnie dlatego naukowcy w LITEN pracowali nad zaawansowanymi funkcjami diagnostycznymi. Efektem ich pracy jest elektroniczna karta, którą będzie posiadał na wyłączność każdy  z modułów PV. Taka karta umożliwia wyizolowanie dowolnego modułu i monitorowanie jego napięcia i charakterystyki zmian w mniej niż jedną milisekundę. 
 
Powstała w efekcie krzywa będzie analizowana przez specjalnie zaprojektowane oprogramowanie do wykrywania i klasyfikowania anomalii i odchyleń, które są typowe dla różnego rodzaju błędów, czy uszkodzeń. 
 
Taki system umożliwia nie tylko wykrywanie anomalii, ale także tworzy szczegółową analizę rodzaju błędu oraz jego lokalizacji. 
Naukowcy dążą obecnie do tego, by móc jeszcze odłączyć od pracy taki wadliwy moduł bez wpływu na resztę systemu i bez wpływu na straty z tytułu zaniku produkcji energii. 
 
Zbędne więc będą techniki badania krzywych prądowo-napięciowych na instalacji. Układ elektroniczny może być zintegrowany z modułami na etapie ich projektowania. W taki system mogą być również wyposażone moduły, które już pracują na instalacji – dołączana jest zewnętrznie do takich modułów specjalna puszka o powierzchni kilku centymetrów kwadratowych. 
Nowy system autodiagnostyki jest już opatentowany, a według francuskich naukowców, został on już z powodzeniem przetestowany na kilku elektrowniach PV.
 
Źródło: Sunwindwnergy.com
 
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia