Łódź przyszłości – całkowicie samowystarczalna energetycznie, zasilana energią słońca, wiatru i wodoru 15 lipca wypłynęła z Paryża w mający trwać sześć lat rejs dookoła świata. Projektanci, którzy ją stworzyli, mają nadzieję, że podróż ta będzie służyć jako przykład wykorzystania technologii bezemisyjnych w transporcie. Niezwykła jednostka pływająca udowodni, że środki transportu całkowicie oparte na odnawialnych źródłach energii mają szansę wkrótce stać się codziennością.

Źródła energii wzajemnie się uzupełniają

Nowatorska łódź o nazwie Energy Observer napędzana jest energią wytwarzaną za pomocą paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych o pionowej osi (VAWT) oraz systemu ogniw wodorowych. Kosztowała 5 milionów euro. 15 lipca wypłynęła z Paryża w kierunku Oceanu Atlantyckiego. Jednostka ma 35 metrów długości, zgrabne, opływowe kształty i przyciągający wzrok futurystyczny wygląd. Panele fotowoltaiczne są wkomponowane w dach, natomiast mikroturbiny wiatrowe znajdują się po obydwu stronach łodzi – całość robi imponujące wrażenie. W ciągu dnia energii będą dostarczać prawdopodobnie słońce i wiatr, w nocy uzupełnienie może stanowić rezerwa wodoru. Łódź produkuje wodór za pomocą elektrolizy wody morskiej.

Stary pomysł, który doczekał się realizacji

Łódź samowystarczalna energetycznie została zaprojektowana już w 1983 roku. Od czasu skonstruowania odnosiła liczne sukcesy w wyścigach na otwartym morzu, zanim Frederic Dahirel i Victorien Essuard wyszli z pomysłem przekształcenia jej w projekt Energy Observer. Łódź została wykonana w stoczni w Saint – Malo. Stamtąd przepłynęła do Paryża, który był pierwszym ze 101 planowanych przystanków w ok. 50 krajach, jakie odwiedzi podczas swojej 6 – letniej podróży.

Z pozytywnym przesłaniem dookoła świata

Essuard zapewnia, że priorytetem dla konstruktorów samowystarczalnej łodzi było zapewnienie jej zróżnicowanych źródeł energii, a tym samym udowodnienie, że podróże bez emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń są możliwe. Podczas długiego rejsu załoga jednostki będzie odwiedzać kraje na całym świecie, promując wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – również w transporcie morskim. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na takie kwestie, jak problem zanieczyszczenia powietrza w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, emisja gazów cieplarnianych oraz negatywny wpływ transportu na środowisko. Sukces przyjaznej środowisku łodzi może być zwiastunem epoki, w której bezemisyjny transport nie będzie hamowany przez znaczące ograniczenia techniczne. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie promami hybrydowymi oraz samochodami elektrycznymi można przypuszczać, że w najbliższych latach ekologiczne pojazdy staną się coraz bardziej popularne.

 

Źródło: www.phys.org

 

 

 

Redakcja GLOBEnergia