Aktualności Aktualności

Scania instaluje największą dachową instalację PV w Holandii

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

scania, fotowoltaika

Charakterystyka pracy i produkcji w firmie Scania wymaga sporych dostaw energii elektrycznej. Jak wynika z ostatnich aktywności firmy, obecny profil zapotrzebowania firmy w energię elektryczną nie należy do najbardziej ekologicznych.

Scania to kolejne przedsiębiorstwo na naszej liście, które intensywnie stawia na OZE. W tym tygodniu pojawiły się informacje o tym, że Scania instaluje największą dachową instalację fotowoltaiczną w Holandii.

W Holandii, Scania posiada dwa zakłady produkcyjne: w Zwolle i w Meppel. Instalacja fotowoltaiczna powstanie w Zwolle. Zwolle to miasto położone w północno-wschodniej Holandii, nad rzeką IJssel, w pobliżu jej ujścia do zbiornika IJsselmeer.

Na dachu zakładu produkcyjnego Scania powstanie instalacja fotowoltaiczna zbudowana z 22 tysięcy modułów fotowoltaicznych. Całkowita moc zainstalowana systemu osiągnie 6 MW. Instalacja będzie zajmowała powierzchnię 55 000 m2. To prawie tyle samo, co powierzchnia ośmiu boisk piłkarskich czy czterdziestu czterech basenów olimpijskich.

Scania: Neutralność w zakresie emisji dwutlenku węgla do 2020r.

To element długofalowego planu firmy Scania w zwiększeniu efektywności energetycznej i obniżenia emisji dwutlenku węgla:

"Scania zobowiązuje się do redukcji emisji dwutlenku węgla. W całej organizacji podejmujemy inicjatywy podobne do tych w Zwolle w celu zwiększenia efektywności energetycznej. Wyznaczamy ambitne cele i jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia neutralności w zakresie emisji dwutlenku węgla" - mówi Ruthger de Vries, Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji i Logistyki.

Instalacja fotowoltaiczna to nie wszystko!

Dach to tylko jedna z kilku inicjatyw, które firma Scania podjęła w Zwolle, aby jednostka produkcyjna osiągnęła neutralność węglową do roku 2020.

Jednostka produkcyjna w Zwolle będzie pierwszą na świecie lokalizacją firmy Scania, neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Cele firmy na rok 2020 nie kończą się na tej jednej inwestycji. Firma w całości zobowiązuje się do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko naturalne w zakresie działalności produkcyjnej.

Scania jest sygnatariuszem Global Compact ONZ, który został uzupełniony przez Agendę 2030 i jej cele dotyczące zrównoważonego rozwoju. Global Compact ONZ to inicjatywa zalecająca firmom i organizacjom poparcie, przyjęcie i stosowanie, we wszystkich sferach ich działalności, dziesięciu fundamentalnych zasad z zakresu praw człowieka, standardów pracy, ochrony środowiska i zapobiegania korupcji.

W zakresie ochrony środowiska naturalnego, zaleca ona prewencyjne podejście do środowiska naturalnego. Co więcej, sugeruje  podejmowanie inicjatyw mających na celu promowanie postawy odpowiedzialności ekologicznej. Celem jej przestrzegania jest również  stosowanie i rozpowszechnianie przyjaznych środowisku technologii.

Źródło i zdjęcie główne: Scania