Schnell: “Do końca tej dekady ostatnie elektrociepłownie węglowe w Polsce będą wyłączone.”

Zdjęcie autora: Christian Schnell

Christian Schnell

Radca prawny oraz starszy ekspert Instytutu Jagiellońskiego

Podziel się

Anna Będkowska: Temat transformacji energetycznej w Polsce jest bardzo gorący, sporo zwrotów akcji. Tematem, który był na wokandzie przez długie miesiące to budowa elektrowni Ostrołęka. Pan już dość dawno wieszczył klęskę temu projektowi. Co dalej?

Christian Schnell: Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba zastanowić się gdzie w ogóle są potrzebne duże elektrociepłownie gazowe. Są one potrzebne w dużych miastach, gdzie nie ma dzisiaj innego możliwego rozwiązania technicznego – na przykład Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław. Pytanie, czy Ostrołęka się kwalifikuje do tego zestawienia? Moim zdaniem dla miast rozmiarów Ostrołęki lepiej się nadają kompletnie inne rozwiązania tj. rozproszone systemy ciepłownicze głównie oparte o pompy ciepła. Pomijając kwestię ciepła, pojawia się też pytanie o to, czy prąd z elektrociepłowni gazowej będzie konkurencyjny na rynku hurtowym? Wymagane będą przychody na stałym poziomie co najmniej 70-75 euro/MWh. Dzisiaj z powodu wypełnionych magazynów gaz na rynkach hurtowych jest wyjątkowo tani, ale za kilka lat może być droższy. To samo dotyczy certyfikatów CO2. Jeszcze trzy miesiące temu były na poziomie poniżej 20 euro za tonę CO2, teraz ich cena ponownie przekroczyła 30 euro za tonę CO2.
W związku z powyższym zasadność budowy elektrowni Ostrołęka stoi nadal pod znakiem zapytania. To nie jest kwestia tylko i wyłącznie zmiany paliwa. W tym miejscu taka jednostka jest przede wszystkim kwestią decyzji politycznych i nie do końca biznesowych.
[caption id="attachment_52491" align="aligncenter" width="1024"] Budowa bloku C Elektrowni Ostrołęka, źródło: eostroleka.pl[/caption]

Anna Będkowska: Początkowo, miał to być blok węglowy, to byłby krok w tył całej transformacji energetycznej...

Christian Schnell: Nie mówimy tu już w ogóle o elektrociepłowniach węglowych, bo to temat, z którym koncerny energetyczne pożegnały się już dawno.
Do końca tej dekady moim zdaniem ostatnie elektrociepłownie węglowe w Polsce będą wyłączone.
Czym będą zastępowane? Na podstawie obecnej wiedzy technicznej w metropoliach bez kogeneracji gazowej tu i teraz będzie trudno, ale pompy ciepła dużej mocy mają coraz lepsze możliwości techniczne do zaspokojenia potrzeb ciepłownictwa systemowego. Inwestycja w elektrociepłownie gazowe oznacza więc znaczące ryzyko biznesowe. Ciąg dalszy nastąpi…. http://nowa.globenergia.pl/cel-oze-na-2020-rok-bedzie-trudny-do-osiagniecia/
Zdjęcie autora: Christian Schnell

Christian Schnell

Radca prawny oraz starszy ekspert Instytutu Jagiellońskiego