Anna Będkowska: Podczas Trendów Energetycznych wspominaliśmy o łączeniu sektorów, o elektryfikacji ciepłownictwa. Włączaliśmy też do rozmowy transport. Co w temacie transportu elektrycznego możemy zrobić w Polsce? Jak włączyć to w elastyczne gospodarowanie energią?

Christian Schnell: Z samochodami elektrycznymi jest podobnie jak z pompami ciepła – docelowo każdy z nas się na nie zdecyduje. W ciągu następnych dwóch, trzech lat elektromobilność będzie tańsza niż samochody spalinowe. Rośnie zaplecze, infrastruktura – na razie niestety jednokierunkowa.

Popatrzmy jak to będzie wyglądało: wracamy z pracy, podłączamy do gniazdka samochód i ładujemy.

Bardzo szybki wzrost zapotrzebowania. Liczniki inteligentne dalej nie są standardem. A podstawą funkcjonowania takiego systemu jest to, by korzystać z energii właśnie w sposób inteligentny: pobierać energię wtedy, kiedy jest tańsza, lub wykorzystywać akumulatory w pojeździe w sposób dwukierunkowy – vehicle to grid.

Anna Będkowska: Mamy rok 2050. Nie mamy elektrowni węglowych, nie mamy energetyki jądrowej – spróbujmy określić co jest podstawą polskiej energetyki. Jak za 30 lat będzie wyglądać energetyka w Polsce?

Christian Schnell: Nie trzeba czekać 30 lat, 20 lat wystarczy.

Będzie bardzo dużo energii opartej o fotowoltaikę i energetykę wiatrową. Te technologie będą bardziej przyjazne dla otoczenia, dla użytkowników i lokalnych mieszkańców.

Samochody elektryczne będą funkcjonować w systemie vehicle to grid, żeby bilansować system. Pompy ciepła będą podstawową technologią dostarczenia ciepła, stare budownictwo będzie energooszczędne, nowe budownictwo zeroemisyjne.

W sieciach i urządzeniach będzie działać sztuczna inteligencja, żeby lepiej zarządzać systemem.

Anna Będkowska: Mówimy, że za 20 lat energetyka w Polsce będzie się opierać na OZE, ale cały czas teraz społeczeństwo jest ostrzegane, że ceny energii elektrycznej będą coraz wyższe. Trwa ogólny przekaz medialny, żeby inwestować w indywidualne elektrownie. Czy ceny energii będą dalej szły w górę? Czy każdy będzie miał np. pompę ciepła? Czy pompa ciepła będzie takim typowym produktem jak dzisiaj np. kocioł gazowy? Jak będzie wyglądało takie typowe gospodarstwo domowe?

Christian Schnell: Z jednej strony to jest kwestia generacji samego prądu – tani prąd w sieci będzie ale opłaty dystrybucyjne rosną. Ale prąd w celu generacji ciepła lub dla samochodów elektrycznych możę zostać zwolniony z niektórych opłat. Ponadto opłaty związane ze wszelkimi formami wsparcia wygasną do 2040 roku.

Anna Będkowska: Czyli dopiero po 2035 roku ceny prądu drastycznie spadną w dół?

Christian Schnell: Nie. Od 2025 roku będą spadać ceny hurtowe energii elektrycznej.

Anna Będkowska: Poza pompą ciepła i własną generacją, zapewne jeszcze samochód elektryczny w każdym domu, tak?

Christian Schnell: Zdecydowanie tak. Będziemy wtedy mówić: “Jak to możliwe, że kiedyś jeździliśmy samochodami innymi niż elektryki?”

Dr

Christian Schnell

Radca prawny oraz starszy ekspert Instytutu Jagiellońskiego