SEAT jest firmą należącą do Grupy Volkswagen, która specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży samochodów w Hiszpanii. Strategia SEAT-a – Move to Zero – ma zminimalizować wpływ pojazdów na środowisko w ich całkowitym cyklu życia: od projektowania, przez produkcję, aż po użytkowanie. Zgodnie z założeniami do 2050 roku zakłady SEAT-a mają uzyskać neutralność węglową. Na drodze do tego celu firma podejmuje wiele działań. Jakich?

Droga do zeroemisyjności

Już w 2010 roku SEAT ogłosił plan Ecomotive Factory. Jego celem było obniżenie o 50% śladu środowiskowego zakładów w Martorell do 2025 roku. Dzięki podjętym działaniom, w przeciągu 10 lat zakładom udało się ograniczyć zapotrzebowanie na prąd o 26%, zużycie wody o 32%, emisję organicznych związków lotnych o 23%, a emisję CO2 aż o 65%.

Uzyskane wyniki sumarycznie przełożyły się na obniżenie monitorowanych wskaźników środowiskowych o 43%. Do spełnienia celów określonych w planie zostało więc jedynie 7 punktów procentowych na 5 najbliższych lat!

Fabryka Seata w Martorell, źródło; SEAT

Ograniczenie ilości odpadów

W drodze do zeroemisyjności firma postawiła również na ograniczenie odpadów. Dzięki wprowadzonym innowacjom i unowocześnieniu systemu gospodarowania odpadami produkcyjnym, udało się zmniejszyć ilości wytwarzanych śmieci o 38,5% względem poprzedniego roku oraz o 58% w porównaniu do 2010 roku. Jak podaje SEAT, obecnie przy produkcji pojedynczego samochodu powstaje o 2 kilogramy mniej odpadów. Wprowadzone innowacje usprawniły również recykling i ponowne wykorzystywanie odpadów.

Ograniczenie ilości odpadów wpływa również na pracowników. W firmie wprowadzono również liczne modyfikacje procedur, dzięki którym zostały zredukowane opakowania, kity są efektywniej wykorzystane, a segregacja odpadów skuteczniejsza. Zapewnienie pracownikom butelek wielokrotnego użytku poskutkowało zmniejszeniem ilości plastikowych odpadów o 22 tony rocznie.

Ograniczenie wody

Z punktu widzenia dbania o środowisko, równie ważna jest oszczędność wody. Wśród modyfikacji procedur znalazła się również optymalizacja systemu zarządzania wodą wykorzystywaną podczas lakierowania samochodów w Martorell. Woda w tym procesie, dzięki specjalnym filtrom, wykorzystywana jest w obiegu zamkniętym. Po każdym lakierowaniu pojazdu woda jest oczyszczana z innych substancji i gotowa do ponownego użycia.

Źródło: SEAT

Źródło zdjęcia głównego: seatmedia.pl

Redakcja GLOBEnergia