Sejm przyjął ustawę o zmianach w morskiej energetyce wiatrowej. Czego dotyczą?

O nowych przepisach dla polskiego offshore’u pisaliśmy już kilkukrotnie. Podczas przedwczorajszego (27 listopada) posiedzenia nowelizacja ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych została przegłosowana. Za projektem opowiedziała się znaczna większość posłów. Czego dokładnie dotyczą nowe przepisy?

Podziel się
- Sejm przyjął nowelizację ustawy o morskiej energetyce wiatrowej, pozwalającą ustalić maksymalną cenę za energię z morskich farm wiatrowych w zależności od ich lokalizacji
- Szersza reforma dla polskiego sektora offshore zawrze się w innej ustawie, która już niedługo ma zostać przekazana do konsultacji społecznych.
- Projekt poparło 409 posłów, a decyzja o podziale zmian na dwie ustawy wynikała z konieczności szybkiego wprowadzenia przepisów dotyczących cen energii.
Ofensywa legislacyjna MKiŚ na rzecz morskich farm wiatrowych
Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od jakiegoś czasu przypuszcza mocną ofensywę legislacyjną jeśli chodzi o ustalenie nowych przepisów dla polskiej energetyki wiatrowej na morzu. Już w październiku zapowiadana była szeroka nowelizacja obejmująca wiele aspektów działalności morskich farm wiatrowych (MFW). Przepisy mają uregulować kwestię współdzielenia infrastruktury przesyłowej między farmami, sprzedaż energii w fazie rozruchu technologicznego czy prowadzenie rybołówstwa na terenie farm. Przyjęta niedawno w sejmie ustawa nie precyzuje jednak żadnej z tych kwestii. Dlaczego?
Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, MKiŚ zdecydowało się rozdzielić działania legislacyjne w tej sprawie na dwa dokumenty. Ta znacznie szersza nowelizacja jest jeszcze przygotowywana przez resort, jednak zgodnie z deklaracjami ministerstwa druk “w niedługim czasie powinien [...] zostać przekazany do konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych”. Tymczasem wczoraj w sejmie przyjęto inną nowelizację, obejmującą jedynie jeden aspekt zmian dla polskiego sektora offshore. Skąd podzielenie tych przepisów na dwie części?
Konieczne było szybsze wprowadzenie pewnych przepisów
Nowelizacja ustawy przegłosowana przez sejm 27 listopada jest dość krótka. Na przestrzeni zaledwie dwóch artykułów precyzuje ona, że minister właściwy do spraw klimatu może w drodze rozporządzenia ustalić maksymalną cenę za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej w zależności od konkretnej lokalizacji, w której znajduje się farma.
W głosowaniu za wprowadzeniem nowelizacji było aż 409 posłów, 13 opowiedziało się przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Wśród przeciwników projektu znalazło się dwunastu posłów Konfederacji oraz jeden członek partii Republikanie.
Przyjęta przedwczoraj nowelizacja miała pierwotnie znaleźć się w szerszym projekcie ustawy, obejmującym znacznie więcej reform dla polskiej branży offshore. MKiŚ zdecydowało się jednak na zawarcie tych zapisów w odrębnym projekcie “ze względu na konieczność pilnej nowelizacji delegacji ustawowej do wydania rozporządzenia określającego maksymalną cenę, wyrażoną w złotych za 1 MWh, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców”. Ustawa przeszła wcześniej przez sejmową Komisję do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, która nie wprowadziła do niej żadnych poprawek. Teraz projekt będzie procedowany w sejmie, a propozycje szerszych zmian dla MFW ze strony MKiŚ mają ujrzeć światło dzienne rzekomo jeszcze w tym roku.
Źródło: MKiŚ, sejm.gov.pl
Polecane
Krajowa elektromobilność przyspiesza: Polska przebija granicę 9 tysięcy ładowarek!

Reforma warunków przyłączenia: koniec z energetycznymi flipperami?
