Sejm ZA liniami bezpośrednimi!

sieci, oze

W ubiegłym tygodniu, 16.06.2023 r. Sejm zdecydowaną większością głosów przyjął ustawę o zmianie obowiązujących do tej pory form regulacji bezpośrednich linii energetycznych. Nowa ustawa ma na celu zwiększenie ich dostępności i umożliwienie większego odbioru energii wyprodukowanej z OZE. Co konkretnie zmienia się w ustawie Prawo Energetyczne?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

sieci, oze

Podziel się

Mniej formalności

Dzięki nowym rozwiązaniom, przedsiębiorcy zainteresowani budową linii bezpośrednich będą mogli skorzystać z uproszczonego procesu formalnego. Zamiast składać wniosek o zgodę do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), wystarczy jedynie wykonanie zgłoszenia, które zostanie wpisane do rejestru prowadzonego przez ten organ. W zgłoszeniu wymagane są informacje dotyczące parametrów linii oraz ekspertyza dotycząca jej wpływu na sieć elektroenergetyczną. Takie środki zapewnią odpowiedni poziom zabezpieczenia i bezpieczeństwa jej funkcjonowania. Ustawa przewiduje również pewne ułatwienia dla mniejszych jednostek wytwórczych. W przypadku instalacji wyspowych oraz linii bezpośrednich łączących jednostki wytwórcze o mocy do 2 MW, zastosowany zostanie uproszczony tryb zgłoszeniowy, który nie będzie wymagał przedkładania ekspertyzy. Warunkiem wpisu do rejestru będzie jedynie kompletność i poprawność dokumentacji. Nowe oblicze linii bezpośrednich ma wspomóc transformację polskiego systemu elektroenergetycznego. Uproszczona droga formalna ma zachęcić przedsiębiorców do inwestycji w rozwój OZE, jednocześnie ma być więcej miejsca dla przesyłu nadwyżek produkcji energii elektrycznej.

Linie bezpośrednie to bardzo istotny element transformacji energetycznej naszego kraju. Dzięki nim przedsiębiorcy w dużo łatwiejszy i tańszy sposób będą mogli korzystać z OZE, by zaspokajać swoje energetyczne potrzeby. Jestem pewien, że znaczące uproszczenia w ich tworzeniu spowodują, że wiele firm, które do prowadzenia swojej działalności potrzebują dużo energii, przychylniejszym okiem spojrzy na możliwości jakie dają farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe

wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Co wyróżnia linie bezpośrednie?

Nazwa tego rozwiązania wzięła się od prostego, bezpośredniego połączenia jakie zapewniają te linie pomiędzy źródłem wytwórczym np. farmą PV a odbiorcą. Co ważne przesył energii odbywa się z pominięciem sieci elektroenergetycznej. Taki układ pozwala obejść ograniczenia wynikające z niedostatecznego rozwoju możliwości przyłączeniowych Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Bezpośredni sposób przesyłu prądu zmniejsza opłaty z tytułu dystrybucji energii, tym samym korzystanie z zielonej energii OZE jest jeszcze bardziej opłacalne. Implementacja tego rozwiązania przyczyni się również do rozwoju wspomnianych już niedużych jednostek wytwórczych (do 2 MW), możemy zatem liczyć na jeszcze większe zainteresowanie farmami fotowoltaicznymi. Nowa ustawa jest ważnym krokiem dla polskiej energetyki. Odblokowano wręcz kolejny etap w transformacji energetycznej na który czekano wiele lat. 

Źródło: MRiT

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia