Przegląd rynku pomp ciepła w Finlandii – wzrosty

Według statystyk Fińskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (SULPU ry), pompy ciepła powietrze/woda wykazywały najwyższe wskaźniki wzrostu – aż o 60%. Cieszy również dalszy wzrost sprzedaży gruntowych pomp ciepła – o 27%. W wielu blokach mieszkalnych i innych dużych nieruchomościach ogrzewanie miejskie i olejowe ustąpiło miejsca pompom ciepła. Sprzedaż powietrznych pomp ciepła wzrosła o 8%, pomimo ubiegłorocznego silnego wzrostu.

Ubiegły rok był boomem dla sektora pomp ciepła. 30% wzrost przełożył się na roczną sprzedaż około 100 000 pomp ciepła. Roczne inwestycje w tym sektorze wynoszą około 600 milionów EUR, głównie przez konsumentów. Każdego roku pompy ciepła wytwarzają dodatkowy 1 TWh czystej, wolnej od spalania paliw konwencjonalnych energii grzewczej i chłodniczej. 1 milion fińskich pomp ciepła wytwarza ponad 10 TWh energii rocznie, co stanowi 15% energii grzewczej budynków mieszkalnych i usługowych.

Pompy ciepła metodą na powrót do normalności?

– W pierwszym kwartale nie widzieliśmy jeszcze wpływu pandemii koronawirusa na sprzedaż pomp ciepła, ale wierzymy, że zauważymy efekty – mówi Jussi Hirvonen, dyrektor wykonawczy SULPU.

Sektor pomp ciepła zapewnia jednak doskonałą okazję do ponownego rozwoju “zielonego” sektora po pandemii koronawirusa.

Kilka prostych i opłacalnych zapomóg, takich jak zwiększenie ulgi podatkowej na wydatki gospodarstw domowych w celach poprawy efektywności energetycznej, usprawnienie obecnych dotacji na energię, a także tworzenie zielonych instrumentów finansowych i zabezpieczeń szybko przyniosłoby dodatkowe roczne inwestycje w wysokości setek milionów euro. Co więcej, branża może szybko zareagować, ponieważ charakter działalności i działanie produktów zostało już wymyślone. Sektor osiągnął odpowiednią wielkość, jest pracochłonny, lokalny, nie wymaga obszernych planów projektowych.

Niewykorzystany potencjał

Potencjał wykorzystania pomp ciepła w Finlandii jest bardzo duży – własnie w tym kraju około 150 000 domów jest ogrzewanych olejem. Co dwie godziny 38 000 bloków mieszkalnych wypuszcza całe powietrze wylotowe o temperaturze 23 stopni na zewnątrz. Jeżeli zachęci się 100 000 użytkowników ogrzewania olejowego do przejścia na “zielone” ogrzewanie, a pompy ciepła zostałyby wykorzystane do odzyskiwania ciepła odpadowego z powietrza wywiewanego – pozwoliłoby to na przeprowadzenie opłacalnych inwestycji.

Jeśli istnieje wola polityczna, inwestycja ta mogłaby zostać zrealizowana w ciągu 5 lat, przy zastosowaniu rozsądnego podejścia decydentów- chociażby typu „marchewka i kij” oraz instrumentów finansowych.

Finlandia pokazuje, że da się efektywnie korzystać z systemów pomp ciepła w dużo bardziej wymagającym klimacie niż nasz polski.

Opracowano na podstawie heatpumpingtechnologies.org

Redakcja GLOBEnergia