Korzystając z Facebooka – ogrzewasz swój dom!

Facebook ogłosił, że jego centrum danych w Odense w Danii pomaga obecnie ogrzać nawet 7 000 lokalnych domów.

Kiedy w 2017 roku ogłoszono budowę serwerowni o powierzchni 50 000 m2, Facebook obiecał podłączyć go do lokalnego systemu ciepłowniczego w trzecim co do wielkości mieście Danii. Obiekt rozpoczął swoją działalność już we wrześniu 2019 r. Planowany projekt ogrzewania został wdrożony w życie i niedawno został uruchomiony, jak poinformowała na swoim blogu Lauren Edelman – menedżerka programu energetycznego Facebooka.

Skandynawskie tradycje miejskiego ogrzewania

Ogrzewanie miejskie to dobrze znana koncepcja w krajach skandynawskich, w których ciepło odpadowe z przemysłu krąży po miastach i jest wykorzystywane do ogrzewania domów i biur. W Finlandii ciepło odpadowe z nowego superkomputera LUMI zostanie wysłane z budynku, w którym się znajduje, w celu ogrzania lokalnych domów.

Dobrym przykładem świeci także Szwecja. Tamtejsze Sztokholmskie Parki Danych płacą najemcom za swoje ciepło odpadowe, podczas gdy kampus EcoDataCenter – oddalony nieco bardziej od obszarów miejskich – dzieli swoje ciepło z lokalnym przemysłem.

Jak to działa?

W Danii Fjernvarme Fyn, firma zarządzająca systemem ciepłowniczym Odense, pomogła Facebookowi zaprojektować i zbudować system, który będzie dostarczał do 100 000 MWh energii rocznie z ciepła odpadowego, które mogłoby ogrzać do 6900 domów.

System cyrkuluje wodę z systemu ciepłowniczego w Odense do kampusu Facebooka, gdzie jest kierowany izolowanymi rurami stalowymi na dach serwerowni, a następnie przepuszczany przez miedziane wężownice umieszczone wewnątrz każdej ze 176 jednostek chłodzących. Woda odbiera ciepło o niskiej temperaturze i jest kierowana z powrotem do zakładu pomp ciepła Fjernvarme Fyn. Tam system jest wspomagany przez pompy ciepła, w celu dalszego podgrzewania wody, dzięki czemu jest wystarczająco ciepła, aby stała się przydatna w systemie ciepłowniczym.

 

Centrum danych Facebooka w Odense (Źródło: Facebook)

Obustronne korzyści

„Pompy ciepła nie są nowością – stanowią bardzo dużą część duńskiej strategii grzewczej polegającej na wycofywaniu węgla i gazu ziemnego – i nie są tylko do odzyskiwania ciepła. Innowacją jest połączenie tych dwóch systemów w dużej skali”, powiedziała Edelman w swoim poście.

Burmistrz Miasta Odense, Peter Rahbæk twierdzi, że to niesamowite, ponieważ za każdym razem, gdy publikują zdjęcia czy cokolwiek na Facebooku – wytwarzają w ten sposób ciepło, które ogrzewa prawie 7 000 domów.

„To dobry, ‘zielony’ efekt uboczny budowy centrum danych w Odense. Myślę, że nasz obiekt będzie wzorem dla wielu tego typu inwestycji na całym świecie. ” – twierdzi Rahbæk.

Obiekt w Odense działa od września, ale nadal jest w trakcie prac budowlanych, oprócz ukończonego systemu ciepłowniczego.

Opracowano na podstawie: datacenterdynamics.com

 

Redakcja GLOBEnergia