Przedsiębiorstwo Sonnen jest największym w Europie i jak dotąd jednym z największych na świecie producentów magazynów energii oraz twórcą wirtualnej elektrowni.

Zarząd Shell zgodził się na zakup Sonnen za pośrednictwem Shell New Energy,  która już w maju ubiegłego roku przeprowadziła rundę inwestycyjną w firmie magazynującej o wartości 60 mln euro (70,23 mln USD). Całkowity koszt nabycia Sonnen wynosi setki milionów dolarów.

Magazynowanie energii i wirtualna pamięć

Pojawiały się sygnały z całego świata, że ​​magazynowanie energii jako czynnik umożliwiający efektywne wykorzystanie czasu i taryf na zakup energii elektrycznej, może być potężnym narzędziem w zarządzaniu szczytowym zapotrzebowaniem lub w świadczeniu usług sieciowych.

Wirtualna pamięć (VPP), w której uczestnicy mogą dzielić się między sobą nadwyżkami produkowanej energii, pozwala poszczególnym użytkownikom na większą niezależność od dużych narzędzi i maksymalizację wykorzystania energii słonecznej, ale może również pomóc sieci, łącząc się ze sobą – lub agregując – dziesiątki, setki, a nawet tysiące jednostek naraz i zapewniając coś w rodzaju połączeń i kontrolowanych pojedynczych zasobów dla operatora sieci lub narzędzia.

Ekspansja na cały świat

Dzięki temu, że energia słoneczna staje się ulubionym sposobem na codzienne zasilanie gospodarstw domowych, a baterie to sposób na wspomaganie takich instalacji, to wielu dostawców w całym sektorze energii słonecznej ma zamiar stać się kompletnym dostawcą tych rozwiązań.

Oprócz rosnącej obecności w USA, to nadal największym rynkiem dla Sonnen jest Europa Środkowa. Kolejnymi ciekawymi rynkami, które w przyszłości będą rozpatrywane są Japonia i Filipiny. W Afryce jest kilka krajów takich jak Nigeria i RPA gdzie są wstępne plany wejścia na te rynki.

Wartość rozproszonej elastyczności

Sonnen był jednym z pierwszych zwolenników korzystania z domowego magazynu energii jako zagregowanego, uruchamiając pod koniec 2015 roku ofertę i platformę SonnenCommunity. SonnenCommunity to możliwości handlowe dotyczące energii elektrycznej, które pozwalają uczestnikom takiej platformy „dzielenie się” swoją mocą między sobą.

Potrzeba elastyczności zapewnianej przez magazynowanie energii staje się coraz ważniejsza. Tym bardziej, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii rośnie. Natura energii jest dodatkowa jeszcze bardziej rozpraszana na przykład poprzez dodawanie pojazdów elektrycznych do fotowoltaiki i akumulatorów na poziomie domowym.

Nic więc dziwnego, że koncerny takie jak Shell obserwują bacznie rynek i tendencje na nim panujące. Następstwem obserwacji są właśnie takie śmiałe plany i ambitne cele.

A my obserwując rynek z perspektywy odbiorcy stawiającego poprzeczkę coraz wyżej zastanawiamy się, czy kompaktowa oferta dla klientów to dzisiaj klucz do sukcesu?

Opracowano na podstawie energy-storage.news

Redakcja GLOBEnergia