Sieć 200 stacji do szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Fastned
ABB zdobywa zamówienie na ogólnokrajową infrastrukturę dla szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych w Holandii, dzięki której każdy z 16,7 mln mieszkańców kraju będzie mieć dostęp do stacji do ładowania w promieniu 50 kilometrów.

ABB, został wybrany przez Fastned na dostawcę stacji do ładowania dla ponad 200 punktów szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych w Holandii, dzięki czemu każdy z 16,7 mln mieszkańców kraju będzie miał dostęp do stacji szybkiego ładowania.

Każdy z ponad 200 punktów ładowania Fastned zlokalizowanych wzdłuż holenderskich autostrad będzie wyposażony w kilka zgodnych z wieloma standardami stacji do szybkiego ładowania, takich jak 50-kilowatowa (kW) Terra 52 oraz Terra 53, umożliwiające ładowanie pojazdów elektrycznych w czasie 15-30 minut. Pierwsze stacje ABB Terra mają zostać dostarczone we wrześniu 2013 roku. Budowa punktów ładowania Fastned, które będą wyposażone w dachy solarne, ma zostać ukończona do 2015 roku.

Do dnia dzisiejszego Holandia jest najludniejszym krajem, w którym powstanie ogólnokrajowa sieć punktów szybkiego ładowania. Zostaną one rozmieszczone wzdłuż wszystkich autostrad, w odległości maksimum 50 km od siebie, sieć będzie w stanie obsługiwać pojazdy elektryczne wszystkich wiodących producentów samochodów w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Wielostandardowe rozwiązanie, oferujące działające w chmurze usługi łączności, pozwolą firmie Fastned zaoferować przyjazną użytkownikom metodę płatności oraz usługę dostępu dla wszystkich kierowców.

Każda z podłączonych do sieci stacji do ładowania ABB posiada szeroki zakres usług łączności, włączając w to zdalne wsparcie, zarządzanie i serwisowanie oraz aktualizację oprogramowania.

Plan uruchomienia punktów szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych wzdłuż holenderskich autostrad rozpoczął się w 2011 roku, kiedy to Fastned zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Infrastruktury o pozwolenie na stworzenie sieci szybkiego ładowania. W grudniu 2011 roku rząd ogłosił przetarg publiczny na uruchomienie infrastruktury do ładowania na 245 stacjach wzdłuż holenderskich autostrad. Fastned otrzymała koncesję dla 201 lokalizacji.

Źródło: ABB