Fortum to międzynarodowa firma energetyczna, wywodząca się z Finlandii, ale działa również między innymi w Szwecji, Norwegii, krajach bałtyckich, Polsce, Rosji i Indiach. Fortum dostarcza klientom prąd, ciepło i chłód, a także inteligentne rozwiązania dla zrównoważonych miast, przy czym aż 64% wytwarzanej energii elektrycznej powstaje bez emisji dwutlenku węgla.

Wrocławska sieć ciepłownicza wymagała modernizacji i rozbudowy. Tego zadania podjęło się Fortum inwestując w nią miliony przed obecnym sezonem grzewczym. Ponad 35 milionów zostało przeznaczone na inwestycje związane z rozbudową i modernizacją wrocławskiej sieci ciepłowniczej. Co więcej, Fortum przysłużyło się mieszkańcom Wrocławia także w inny sposób. Ok. 75% klientów firmy z Wrocławia, korzysta z systemu automatyki pogodowej, dzięki czemu dostarczanie ciepła jest zależne od aktualnych warunków pogodowych!.

Podłączenie nowych mieszkańców do sieci

Jak wiadomo, sieć ciepłownicza nie zawsze dochodzi tam, gdzie potrzebują jej mieszkańcy. Jeszcze przed sezonem grzewczym, Fortum podłączyło do sieci ciepłowniczej budynki m.in. przy ulicach: Kościuszki, Pobożnego, Zakładowej, Przyjaźni, Legnickiej czy Małopanewskiej. Ponadto, firma realizowała projekt budowy sieci na osiedlach Jagodno i Maślicie. Chętnych na podłączenie do sieci przybywa. Od początku stycznia br. podpisano 97 umów przyłączeniowych na łączną moc 48,5 MW na terenie całego miasta, z tego 22 umowy (3,80 MW) w obszarze Śródmieścia. Do końca września zmodernizowano część sieci – prace przeprowadzono m.in. w rejonie ulic: Kamieńskiego i Abramowskiego.

Czas intensywnej pracy

Sezon wiosenno-letni był dla Fortum bardzo intensywny. To wtedy w głównej mierze dokonywano modernizacji i rozbudowy sieci. Dzięki podjętym działaniom, mieszkańcy Wrocławia mogą liczyć na zapewnienie bezpiecznych dostaw ciepła. Co więcej, takie działania są również istotnym elementem walki ze smogiem. Budynki ogrzewane ciepłem sieciowym, zmniejszają udział indywidualnych palenisk w stolicy Dolnego Śląska, a w konsekwencji ograniczenie tzw. niskiej emisji, będącej główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Przypomnijmy, że do 2050 roku Wrocław chce stać się miastem zeroemisyjnym.

Automatyka pogodowa

Automatyka pogodowa to zespół urządzeń, których zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych, a następnie uruchamianie i sterowanie dostawą ciepła. Zasada jej działania jest prosta – w cieplejsze dni, gdy temperatura jest wyższa od zaprogramowanej, system całkowicie wstrzymuje dostawę ciepła, natomiast gdy spada poniżej ustalonego poziomu, ciepło ponownie jest dostarczane. W ostatnim roku jej popularność wzrosła i aktualnie korzysta z niej aż ¾ wrocławskich klientów Fortum.

Zarządcy budynków mogą sami określić przy jakiej temperaturze zewnętrznej ogrzewanie zostanie uruchomione lub wstrzymywane. Dzięki temu, mieszkańcy nie mjaą powodów, by dogrzewać mieszkania “na własną rękę” stosując dodatkowe piecyki gazowe lub elektryczne w chłodniejsze dni. Rezygnacja z dodatkowych źródeł ciepła przekłada się również na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.

 

Wrocław ma aspiracje by do 2050 roku stać się miastem zeroemisyjnym. Takie postanowienie zostało przyjęte podczas 14. sesji Rady Miejskiej. Przeprowadzone konsultacje, spotkania z mieszkańcami i debaty publiczne wykazały, że zaangażowanie się Wrocławia w proces redukcji emisji dwutlenku węgla jest konieczne i nieuniknione. Warto również dodać, że 88% sieci ciepłowniczych w Polsce jest nieefektywna, a na razie praktycznie nie ma funduszy państwowych, by je zmodernizować. W związku z tym, inicjatywa Fortum, jako prywatnej firmy jest godna uwagi!

Źródło: Fortum

Redakcja GLOBEnergia