Jak doszło do wypadku oraz jakie będą jego konsekwencje?

Prawdopodobnie łopata turbiny obracając się uderzyła w pomost samopodnośnego statku Apollo DEME i spadła do morza. Rzecznik Otary potwierdził, że incydent miał miejsce wczesnym rankiem w piątek 2 lipca i że żaden pracownik nie został ranny.

Drobne uszkodzenia statku zostały naprawione, a elementy masztu turbiny i ostrze są obecnie badane – powiedział rzecznik Otary.

Siemens Gamesa zapewnia, że bada przyczynę incydentu i współpracuje ze wszystkimi niezbędnymi organami i zaangażowanymi partnerami projektu.

Na podstawie dotychczasowych ocen Siemens Gamesa podjął wszelkie niezbędne środki bezpieczeństwa w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji. Wszystkie istotne ustalenia z trwającego dochodzenia zostaną włączone do procesów pracy Siemens Gamesa w zakresie energii odnawialnej – powiedział rzecznik Otary

Statek Apollo – wielozadaniowy olbrzym

Przypomnijmy, że statek Apollo został ochrzczony w 2019 roku w belgijskim Porcie Zeebrugge. Jest on wykorzystywany nie tylko na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej, lecz również wykonuje on usługi na rzecz przemysłu gazowego i naftowego, w szczególności montażu i instalacji platform wiertniczych.

Montaż turbiny wiatrowej, źródło: ocean-energyresources.com

W miejscu uszkodzonego pomostu zamontowano nowy, roboczy, jego instalacja pozwoliła na wznowienie prac montażowych turbiny na początku tego tygodnia.

Kiedy podpisano polecenie na budowę morskiej farmy wiatrowej?

Od rozpoczęcia pracy w zeszłym miesiącu statek Apollo zainstalował pięć z 58 turbin Siemens Gamesa 8,4 MW. Zamówienie na instalację turbin wiatrowych Firma Siemens Gamesa Renewable Energy otrzymała już w grudniu 2018 roku. Podpisana wtedy umowa obejmowała również 17-letnią obsługę serwisową.

Źródło: renews.biz

Źródło zdjęcia głównego: portalmorski.pl

 

Redakcja GLOBEnergia