Silniki gazowe GE zainstalowane w największej elektrowni biogazowej na Węgrzech.

• Nowa instalacja biogazowa wparciem węgierskiej energii odnawialnej i unijnej inicjatywy „3×20”

• Energia cieplna z silników gazowych Jenbacher firmy GE zapewni węgierskiej fermie drobiu parę wodną, ciepłą wodę i chłodzenie

Inwestycja jest dowodem na rosnący popyt na silniki gazowe GE, które  pomagają państwom UE spełniać wymogi w zakresie wydajności energetycznej

Trzy silniki biogazowe firmy GE typu Jenbacher J416 zostały zastosowane w największej na Węgrzech elektrowni biogazowej. W miejscowości Szarvas dokonano oficjalnego otwarcia nowej instalacji gazowej wykorzystanej na fermie drobiu. Rozwiązania biogazowe, posiadające certyfikat ecomagination, pozwolą tej trójgeneracyjnej elektrowni typu CCHP (wytwarzającej ciepło, chłód i elektryczność) produkować 4,2 megawata elektryczności odnawialnej. Uzyskana w ten sposób energia wykorzystywana będzie do zasilania fermy, a jej nadwyżki przekazywane będą do lokalnej sieci energetycznej. Miejscowość Szarvas znajduje się 170 kilometrów na południowy wschód od Budapesztu.

Nową elektrownię trójgeneracyjną wybudowała niemiecka firma r.e Bioenergie GmbH, będąca filią BayWa r.e GmbH. Wraz z operatorem fermy, spółką Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt, firma Bioenergie GmbH odpowiedzialna będzie za obsługę elektrowni. Spółka Gallicoop dostarcza nieprzetworzoną biomasę wykorzystywaną do produkcji biogazu, którym zasilane będą silniki Jenbacher. Biogaz wytwarzany jest w procesie fermentacji beztlenowej, a jego produkcja rocznie pochłania 22 500 ton obornika krowiego i indyczego, 31 000 ton gnojowicy świńskiej i 45 000 mieszanych odpadów (odpady poubojowe, serwatka i osady ściekowe) oraz 18 000 ton słodkiego sorgo.

Miejsce, w którym przeprowadzana jest fermentacja beztlenowa jest położony na wschód od fermy w odległości około 4 km. Dla najlepszego wykorzystania energii cieplnej, biogaz z pochodzący z fermentacji doprowadzany jest specjalnym rurociągiem do silnika Jenbacher znajdującego się w elektrowni.

„Nasza nowa elektrownia biogazowa jest doskonałym dowodem na rosnące znaczenie biogazu na Węgrzech. Kraj ten dąży do spełnienia wymogów unijnej inicjatywy „3×20” poprzez intensyfikację alternatywnej produkcji energii. Unia zakłada osiągnięcie 20% udziału energii odnawialnej w energii wytwarzanej na kontynencie europejskim do 2020 roku”, powiedział Ludwig Dinkloh, dyrektor zarządzający r.e Bioenergie GmbH, który nadzoruje zagraniczne projekty firmy.

 „Warto jednak pamiętać, że jedynie projekty, takie jak biogazownia w Szarvas, które działając w oparciu o zaawansowane technologie wytwarzania ciepła zwiększają efektywność produkcji energii, gwarantują zrównoważoną działalność biznesową,” dodał Ludwig Dinkloh.

Odpady rolnicze stanowią jedno z podstawowych przemysłowych źródeł metanu – gazu, który ma znaczący udział w powstawaniu efektu cieplarnianego. Jednakże dzięki fermentacji biomasy i wykorzystaniu biogazu do zasilania silników Jenbacher możliwe jest ograniczenie emisji do atmosfery. Ponadto osad pofermentacyjny zawierający cenne składniki mineralne może być wykorzystywany jako wysokiej jakości nawóz, zastępując tym samym użycie sztucznych produktów na wielu tysiącach hektarów upraw.

W ostatnim czasie firma GE odnotowuje rosnący popyt na silniki wykorzystujące różne rodzaje gazów. Pomagają one klientom w całej Europie sprostać coraz surowszym wymaganiom legislacyjnym

z zakresu ochrony środowiska i wydajności energetycznej.  

Źródło: GE