Firma Innogy partner Innoggy Renewable Polska, podpisała cztery porozumienia z Siemens Gamesa Renewable Energy, które obejmują serwis, obsługę i zdalną diagnostykę 55 turbin wiatrowych o łącznej mocy 120 MW.

Urządzenia te zainstalowane są na czterech lądowych farmach wiatrowych Suwałkach, Taciewie, Krzecinie oraz Tychowie w województwach podlaskim oraz zachodnio-pomorskim.

Nie będą to pierwsze farmy wiatrowe w Polsce serwisowane przez Siemens Gamesa…

Simens Gamesa obecnie obsługuje ponad 500 turbin wiatrowych w Polsce o sumarycznej mocy ponad 1 GW. Umowa zawarta z innogy, partnerem Innogy Renewable Polska wzbogaci ich O&M Portfolio o 120 MW. Kontrakty obejmują serwis urządzeń oraz najnowocześniejsze zdalne usługi diagnostyczne oferowane przez Siemens Gamesa.

– Jesteśmy dumni, że Innogy wybrało nas jako dostawcę usług dla swoich czterech projektów – stwierdził Mark Albenze, dyrektor generalny do spraw serwisu w Siemens Gamesa Renewable Energy.

– Ze szczególną niecierpliwością oczekujemy ponownego zapewniania usług serwisowych i zdalnej diagnostyki odzyskanego projektu w Suwałkach. Dzięki naszej elastyczności i spersonalizowanym umowom, byliśmy w stanie zaoferować najlepsze rozwiązanie dla tak ważnego klienta, jakim jest Innogy Polska – dodaje.

Które farmy wiatrowe są objęte umową ?

Grupa Innogy w Polsce posiada farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 220 MW. Umowa podpisana z Siemens Gamesa dotyczy Parku wiatrowego w Suwałkach, uruchomionego w 2009 roku. Składa się on z 18 turbin wiatrowych Siemens SWT-2.3-93 o wysokości 103 metrów i średnicy wirnika 92,8 m, sumarycznie zapewniających moc 41 MW.

Kolejnym projektem, dla którego obsługę zapewni Siemens Gamesa, będzie farma Taciewo położona w powiecie suwalskim w województwie podlaskim. Zbudowana z 15 turbin wiatrowych Gamesa G90 o mocy 2 MW każda o wysokości 78 m i średnicy wirnika 90m.

Siemens Gamesa zapewni obsługę i serwis farm w województwie zachodniopomorskim Krzęcin oraz Tychowo.

Farma wiatrowa Krzecin znajdująca się niecałe pięćdziesiąt kilometrów od Gorzowa, o mocy 14 MW wykorzystuje 7 turbin typu Gamesa G90, o parametrach odpowiadających turbinom na farnie Taciewo . Została ona wzniesiona w 2012 roku w pobliżu Farmy Wiatrowej Tychowo. Farma ta obejmuje 15 turbin wiatrowych typu SWT-2.3-93 o łącznej mocy 34.5 MW. Turbiny o wysokości 93 m oraz średnicy 90 m zostały wyprodukowane przez firmę Siemens.

Redakcja GLOBEnergia