Skanska i Saule Technologies idą w perowskity!

Tematyka perowskitów od dłuższego czasu przewija się w mediach. Ciągle słyszy się opinie mówiące, ze już niedługo nowoczesna technologia zastąpi ogniwa krzemowe. Tymczasem rozwiązania tego typu są ciągle niszowe, a zdecydowana większość rynku urządzeń fotowoltaicznych opiera się na polikrysztale.

Choć tanie w produkcji i niewiele gorsze od paneli krzemowych w kwestii efektywności, perowskity mają jedną gigantyczną wadę, która utrudnia ich przemysłową implementację. Chodzi o żywotność – sukcesem jest utrzymanie wysokiej efektywności pracy przez okres czasu większy niż 1000 godzin – to mniej niż miesiąc. Tymczasem standardowe panele są w stanie generować energię przez ponad 20 lat. Mogłoby się wydawać, że w takiej sytuacji trudno oczekiwać zainteresowania inwestorów.

Tymczasem zaledwie kilka dni temu w obszarze perowskitów pojawił się duży inwestor. Mowa o firmie Skanska, która połączy swoje siły z Saule Technologies. I tutaj uwaga – praktyczne testy związane z implementacją tej technologii w budownictwie będą już w tym roku przeprowadzane… w Polsce!

ogniwa perowskitowe

Saule Technologies opracowuje technologię wykorzystania perowskitów w budownictwie od 2014 roku. Firma korzystała ze wsparcia wielu uniwersytetów w USA, Izraelu, Niemczech, Włoszech czy Hiszpanii. Obejmowało one zaawansowane kwestie optoelektroniki i stabilności tych urządzeń. W efekcie uzyskano materiały żywotne oraz odporne na działanie wody. Wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na kwotę 20 milionów euro umożliwiło im postawienie prototypowej linii produkcyjnej, działającej na dużą skalę.

Ponadto, perowskity niosą szansę na masową popularyzację fotowoltaiki. Ogniwa wykonane w ten sposób są lekkie, na dodatek mogą przyjmować dowolne kształty. Cięte na miarę moduły dopasują się do każdego dachu, umożliwiając wykorzystanie tej technologii w miejscach, gdzie polikryształ nie miał możliwości się przyjąć.

Wszystko wskazuje na to, że wreszcie duży inwestor planuje mocne wejście na rynek perowskitów. Ich implementacja w budownictwie ma przyśpieszyć proces modernizacji budownictwa. Tanie materiały fotowoltaiczne mogą spowodować szybki rozwój ich energooszczędności. Podsumowując, to wielka szansa dla wykorzystania OZE w budownictwie.

źródło: Saule Technologies

 

 

Redakcja GLOBEnergia