Główną składową kosztów małej instalacji fotowoltaicznej jest zakup modułów fotowoltaicznych. Wieloletni spadek cen modułów fotowoltaicznych doprowadził na koniec 2012 r. cenę do granicy 0,5 euro/Wp. Są to ceny netto możliwe do osiągnięcia przy budowie dużych farm o mocach rzędu MW.
Przy zakupie detalicznym sumaryczna marża na tego typu produkty to ok 35% plus VAT. Daje to wartość około 0,83 euro/Wp (dane na koniec 2012 r.). Udział procentowy modułów PV w kosztach instalacji zależy w dużej mierze od wielkości instalacji. Przy najmniejszych instalacjach w stosunku procentowym moduły PV będą stanowić niespełna 40% kosztów, przy większych instalacjach będzie to nawet 55% kosztów.
Drugą pozycję w kosztach zazwyczaj zajmują inwertery. Szczególnie przy małych instalacjach koszt zakupu inwertera procentowo jest bardzo wysoki i może sięgać nawet 25% ogółu kosztów. Wraz ze wzrostem mocy procentowo koszty inwerterów spadają nawet do poziomu 15%. Pewną istotną granicą jest tu moc 5 kW, czyli wartość, powyżej której nie powinno przeciążać się jednej fazy. Z tego względu w zależności od warunków przyłączenia przy instalacjach o mocy 6–12 kW może zachodzić konieczność zakupu droższego w tym przedziale mocy inwertera trójfazowego, co podniesie procentowy koszt inwertera. W przypadku małych instalacji naziemnych, a bardzo często na dachu domku jednorodzinnego trudno będzie zamontować instalację o mocy większej niż 10 kW, drugą pozycję w kosztach będzie zajmował system mocowań. W przybliżeniu koszty systemu mocowań na dach skośny są średnio o połowę niższe niż na dach płaski czy grunt. Dodatkowo koszty montażu także wzrastają w przypadku systemu montowanego na gruncie w stosunku do systemu na dachu skośnym.
Czytaj całość w 2/2013
Wersja elektroniczna lub drukowana