Na przełomie lutego i marca br. producenci paneli fotowoltaicznych zaczęli formalizować nowe zamówienia na dostawy krzemu polikrystalicznego w Chinach. PV Infolink zauważył pewną “panikę”, która zaczęła się rozprzestrzeniać w związku z obawami o dostawy surowca. Ceny handlowe gwałtownie wzrosły do ​​102-105 RMB / kg (ok. 60,46 – 62,24 zł) podczas gdy odnotowano również ceny nieco wyższe niż 110 RMB / kg (65,20 zł). Obecnie polikrzem jest już trudno dostępny u największych światowych producentów. Oczekuje się, że trend wzrostowy utrzyma się w kolejnych tygodniach. Odnotowuje się przede wszystkim niedobór jednogatunkowego polikrzemu, co także się przełożyło na ceny wielogatunkowego krzemu polikrystalicznego.

Ceny polikrzemu spoza Państw Środka także nieznacznie wzrosły w związku z niedoborem polikrzemu na świecie i wyraźnie rosnącymi cenami w Chinach. Przeważnie sprzedawano polikrzem  w cenie 13-13,5 dol./ kg (50,31 – 52,24 zł). W obliczu niedoboru jednogatunkowego polikrzemu producenci będą przestawiać się na używanie polikrzemu wielogatunkowego, co rozszerzy zakres obrotu surowcem na świecie.

Wafle

Wzrost ceny krzemu polikrystalicznego przekłada się bezpośrednio na wzrost cen wafli i paneli fotowoltaicznych. Wiodący producenci wafli jak Longi i Zhonghuan przedstawili ceny handlowe, które wzrosły w sposób kompleksowy. Ceny wafli krzemowych w rozmiarze M6 i  grubości 175 um wzrosły o 0,31-0,32 RMB (0,18 zł) do poziomu 3,68-3,7 RMB / sztukę (2,19 zł) w Chinach i były sprzedawane po 0,5-0,505 dol. / sztukę (1,93 zł) na rynkach zagranicznych. Chińskie wafle wielkoformatowe, M10 i G12, każdy o grubości 175 µm, były wycenione odpowiednio na około 4,44 RMB / sztukę  (2,63 zł) i 6,16 RMB / sztukę (3,65 zł).

Ogniwa

Ceny ogniw fotowoltaicznych u czołowych producentów ogniw wzrosły o 0,05 RMB/Wp, sygnalizując przyszły trend wzrostowy. Jednak negocjacje między segmentami nie były owocne. Tylko kilka zamówień zostało podpisanych po nieco wyższych cenach, ponieważ większość producentów modułów nie zaakceptowała wzrostu cen o 0,01-2 RMB/Wp. Niektórzy producenci modułów zmniejszyli nawet produkcję w marcu w odpowiedzi na wzrost cen w łańcuchu dostaw. Trend może być kontynuowany do końca marca br.

Ogółem ogniwa G1 były sprzedawane po cenie 0,9-0,93 RMB/Wp. Napędzane wyższymi kosztami wydobycia, ceny droższych ogniw klasy premium wzrosły do ​​0,93-0,94 RMB/Wp, a więcej zamówień zostało podpisanych po cenie 0,93 RMB / W. Ceny rynkowe również wzrosły do ​​0,124-127 dol. /Wp za granicą.

Ogniwa M6 były sprzedawane po cenie 0,83-0,86 RMB/Wp, a średnie ceny oscylowały w tym tygodniu na poziomie 0,84-0,85 RMB/Wp. Kilka nowych zamówień na marzec zostało podpisanych po cenie 0,85 RMB/Wp. Przewiduje się, że ceny ogniw M6 pozostaną stabilne w perspektywie krótkoterminowej. Na rynkach zagranicznych odnotowano wyższy wolumen zamówień, a ceny wzrosły do ​​0,118-0,120 dol. /Wp.

Większe ogniwa nadal opierają się na systemie produkcji OEM i podwójnej dystrybucji. Cena zakupu bezpośredniego pozostaje względnie stabilna. Ceny handlowe ogniw M10 utrzymują się na poziomie 0,88-0,9 RMB/Wp, podczas gdy średnie ceny G12 kształtują się na poziomie 0,89-0,91 RMB/W.

Analitycy PV Infolink wskazują, że brak równowagi spowodowany zmniejszającymi się dostawami ogniw wieloskładnikowych i wzrostem cen wafli prowadzi do nieznacznego wzrostu cen ogniw do 2,55-2,7 RMB/sztukę.

Moduły

Wraz ze wzrostem cen polikrzemu i produkcją modułów (BOM), główni producenci modułów zaczęli podnosić ceny, a zamówienia podpisane wcześniej po niższych cenach są renegocjowane. Wraz z dalszym wzrostem udziałów w rynku głównych producentów modułów w tym roku, ceny modułów odnotowały marginalny wzrost zarówno na rynkach chińskich, jak i poza Państwem Środka.

Chociaż producenci szkła nie odczuwają presji związanej z zapasami, ceny szkła zaczęły nieznacznie spadać, ponieważ producenci modułów wywierali presję na ceny, a niektórzy z nich obniżali współczynniki wykorzystania.

Źródło: PV Infolink

Redakcja GLOBEnergia