Michał Skorupa podkreślił podczas konferencji, że fotowoltaika to jedna z niewielu branż, która mimo pandemii rozwijała się prężnie przez cały 2020 r. Lokomotywą napędową polskiego sektora energetyki słonecznej są programy rządowe jak Mój Prąd i Czyste Powietrze. Istotnym czynnikiem są rosnące ceny energii elektrycznej, które sprzyjają zainteresowaniu Polaków .

Polska uplasowała się po 2020 r. tuż za podium w UE pod względem nowych inwestycji fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana w energetyce słonecznej przekroczyła 3,96 GW. Jest to wzrost o 2,7 GW w porównaniu do 2019 r.

Rok 2020 r. wymusił zmiany w funkcjonowaniu firm fotowoltaicznych. W przypadku Foton Technik doradcy techniczno-handlowymi w dalszym ciągu kontaktują się z klientami z świecie wirtualnym, z pomocą narzędzi internetowych, co przekłada się – jak podkreślił Skorupa, na mniejszy ślad węglowy firmy.

Foton Technik w 2020 r.

Firma pozyskała od 2015 r. już w sumie 18 tys. klientów indywidualnych i biznesowych. Foton Technik zainstalował w sumie ponad 100 MW mocy oraz 320 tys. modułów fotowoltaicznych. Pozwala to uniknięcie emisji CO2 na poziomie 200 tys. ton.

W samym 2020 r. podpisał 9 tys. umów z klientami, zainstalował łącznie 48 MW. Średnio realizował ponad 1000 montaży instalacji słonecznych w skali miesiąc.

W 2021 r. nawiązał współpracę z Ikea Polska w zakresie zakresie sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych. Foton Techniki jest jedynym partnerem skandynawskiego producenta mebli w obszarze fotowoltaiki.

Perspektywy rynku

W przekonaniu Foton Techniki rok 2021 r. będzie kolejnym rokiem z dynamiką przyrostową w energetyce słonecznej. Wzrost rynkowy powinien być utrzymany i szacuje się go na poziomie 70 proc. Foton zakłada dla siebie scenariusz instalacji łącznej mocy na poziomie min. 50 MW.

– Będzie zwiększał się udział instalacji wielkoformatowych, co widać po ostatniej aukcji OZE. – Dla 800 projektów, które wzięły w nich udział, nie okazały się one sukcesem. Już dziś widać, jak olbrzymi jest bum w tej części rynku. Farmy zwycięskie z 2018 i 2019 r. są na etapie przyłączania farm. Foton Technik przewiduje wzrost udziału wielkoformatowych farm fotowoltaicznych z 20 do 30-40 proc. – mówił Skorupa.

Foton Technik planuje wprowadzić na rynek moduł PV pod marką Eon. Firma nie poinformowała o specyfikacji, ale zapewniła, że będzie większy niż 375 Wp.

Foton Technik wskazał, że istotną rolę będą dalej odgrywały programy wsparcia. Brak programu Mój Prąd wyhamował rynek fotowoltaiczny. Prezes Foton Technik tłumaczy, że klienci zastanawiają się obecnie, czy budując dziś instalacje fotowoltaiczne skorzystają z kolejnej edycji Mojego Prądu. Druga część rynku bez względu na pomoc państwa i  przy wzroście cen energii planują inwestycję w mikroinstalcje. Pomagają lokalne programy dofinansowanie oraz możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Przyszłość systemu opust

Skorupa przewiduje, że system opustu w Polsce ulegnie zmianie. Jest on dziś jednym z najbardziej atrakcyjnych systemów wsparcia i w opinii prezesa będzie trudny do utrzymania. – Na pewno się zmieni, nie wiadomo na razie w jakim kierunku – powiedział przedstawiciel Foton Technik.

Redakcja: Patrycja Rapacka

Redakcja GLOBEnergia