Śląskie gminy w czołówce rankingu programu Czyste Powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił wyniki trzeciej edycji rankingu najbardziej aktywnych gmin w programie Czyste Powietrze. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z województwa śląskiego. W dalszym ciągu znaczna część mieszkańców regionu nie słyszała o regulacjach antysmogowych. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Kolejna edycja rankingu obejmuje wyniki z III kwartału 2021 roku. Po raz kolejny w ścisłej czołówce wśród najaktywniejszych są gminy z województwa śląskiego - zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Zwycięzcą kwartału została gmina Godów. Mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu Czyste Powietrze na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z woj. śląskiego. 

Ranking najaktywniejszych gmin w programie Czyste Powietrze w III kwartale 2021 roku. O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych / Źródło: Polski Alarm Smogowy

- Tak jak w poprzednim kwartale i tym razem liderem jest województwo śląskie. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej tam zainteresowanie mieszkańców Czystym Powietrzem jest wyraźnie większe - wskazuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Tradycyjnie już – również w tej edycji rankingu – największą liczbę wniosków złożono w Rybniku, bo aż 726. Najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z Podkarpacia, woj. opolskiego, łódzkiego i lubuskiego.

- Tylko wspólne działania administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą oczekiwane rezultaty. Tym bardziej cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu Czyste Powietrze – szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy. Dzięki takim działaniom zwiększymy komfort życia mieszkańców Polski – komentuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Bonusy dla gmin 

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, informuje, że na gminy z najlepszymi wynikami pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze czekają dodatkowe, finansowe bonusy. 

-Aktywność poszczególnych gmin będziemy rozpatrywali w ujęciu rocznym (ranking obejmie okres od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku). Pula środków na ten cel sięgnie 16 milionów złotych – przypomina Mirowski. 

Wkrótce wejdą w życie pierwsze zakazy antysmogowe 

Na terenie województwa śląskiego już za 6 tygodni wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Podobne przepisy wejdą w życie również w woj. podkarpackim, ale tam tempo wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu Czyste Powietrze jest znacznie wolniejsze. W pierwszej setce rankingu nie ma ani jednej gminy z tego województwa.

W kolejnej odsłonie uchwały antysmogowe zakazujące użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku w województwach: mazowieckim, małopolskim i łódzkim. W tych województwach niestety gminy i ich mieszkańcy nie mają się czym pochwalić. Z Małopolski w pierwszej setce jest zaledwie 6 gmin, z Mazowsza – jedna. Żadna z gmin z woj. łódzkiego nie trafiła do pierwszej setki.

Wielu Ślązaków nie wie o przepisach antysmogowych 

Nie tak dawno Polski Alarm Smogowy przedstawił niepokojące wyniki sondażu przeprowadzonego wśród mieszkańców województwa śląskiego. Za niespełna dwa miesiące w tym regionie zacznie obowiązywać zakaz użytkowania najstarszych kotłów na paliwa stałe, popularnie zwanych kopciuchami. Okazuje się, że o nowych regulacjach nie słyszała jedna trzecia Ślązaków. Wynika z nich, że o antysmogowych przepisach nie słyszał niemal co trzeci mieszkaniec regionu. Jednocześnie aż 65 proc. badanych poparłoby wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem w całym województwie.

Niemniej jednak rośnie świadomość na temat problemu smogu w Polsce. 67 proc. mieszkańców Śląska uważa, że jakość powietrza w ich miejscowości w sezonie grzewczym jest zła, 75 proc. ankietowanych twierdzi, że to czym oddychają może szkodzić zdrowiu. 

Źródło: Czyste Powietrze/Polski Alarm Smogowy

Zobacz również