Słoneczna stacja badawcza na Antarktydzie

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

fotowoltaika

Podziel się

Niemiecka stacja badawcza na Terra Nova Bay na Antarktydzie jest teraz wyposażona w dziewięć kolektorów do ogrzewania powietrza w okresie letnim.

 
Niemiecki Instytut Nauk o Ziemi i Zasobów Naturalnych prowadzi stację badawczą o nazwie Gondwana do przeprowadzenia badań na trans-arktycznych górach. Stacja składa się z kontenerów, które są miejscem pracy naukowców i obecnie zostały odnowione w ramach ekspedycji MOGS 3. System solarny został zainstalowany w styczniu 2016 roku, aby zapewnić część ogrzewania potrzebnego ciągu dwóch do trzech miesięcy letnich, podczas których stacja jest użytkowana.
 
System solarny ma całkowitą moc szczytową 11,7 kW. Autonomiczne kolektory powietrzne firmy Grammer Solar GmbH zostały zainstalowane na elewacji północno-wschodniej części istniejących zbiorników stacji, a także na nowo wybudowanym zbiorniku technicznym. W sumie zainstalowane jest dziewięć kolektorów Twinsolar 2,0 o powierzchni 18 m². Powietrze jest kierowane do ich wnętrza za pomocą wentylatora przez zintegrowaną izolowaną rurę, a następnie osiąga temperaturę aż 40°C. Po osiągnięciu żądanej temperatury termostat automatycznie wyłącza system. 
 
Prosa technologia oraz zastosowanie powietrza jako medium przenoszenia ciepła czyni instalację szczególnie odporną na bardzo niskie temperatury.
Co więcej, wentylator systemu jest napędzany przez energię elektryczną pochodzącą z instalacji PV. Elektro-Mechanik Meisl GmbH był generalnym wykonawcą odpowiedzialnym za wykonanie systemu PV i innych urządzeń technicznych. Dwa nowe budynki techniczne zostały skonstruowane tak, aby pomieścić ogniwa, a także inne nowe zintegrowane z nimi systemy. 
 
Źródło: sunwindenergy.com