– Pamiętam czasy, kiedy nie byliśmy w stanie dostać się do łodzi przez dwa miesiące, mówi Keith Ahsoon, mieszkaniec Ta’u, którego rodzina jest właścicielem jednego ze sklepów spożywczych – zależy od tego praktycznie wszystko, nie wykluczając importu oleju napędowego do generatorów, które do tej pory odpowiadały za dostarczenie 100% energii elektrycznej. Kiedy zaczyna brakować paliwa, staramy się używać go oszczędnie, jedynie w czasie poranków i wieczorów. Ciężko jest żyć, nie wiedząc, co wydarzy się jutro. Pamiętam, że kiedy dorastałem, używaliśmy świec. Mamy 2016 rok i wciąż borykamy się z tymi samymi problemami.

 

Jednak sytuacja się zmienia. Na Ta’u zrealizowano projekt mikrosieci, która będzie w stanie wypełnić prawie 100% potrzeb energetycznych wyspy energią z OZE. Projekt zrealizowano w bardzo krótkim czasie, bo w ciągu jednego roku. Będzie miał on znaczny wpływ na życie mieszkańców wyspy. Skończą się obawy szpitali, szkół, straży pożatnej czy policji, które to jednostki mogły do tej pory w każdej chwili pozostać bez prądu lub z jego ograniczoną ilością

tesla-wyspa-1

U nas jest zawsze słonecznie. Pozyskanie tej energii pozwoli mi spać spokojniej – dodaje Ahsoon.

Stabilność i łatwy dostęp do energii, które zapewnia nowa mikrosieć, wpływają na komfort życia i niezależność energetyczną prawie 6000 mieszkańców Ta’u. System akumulatorów pozwala wykorzystać energię gromadzoną w ciągu dnia również w nocy, co oznacza dostęp do energii odnawialnej przez całą dobę.

tesla-wyspa-2

Projekt został sfinansowany przez jednostkę administracyjną ds. rozwoju gospodarczego Amerykańskiego Samoa, Agencję Ochrony Środowiska i Departament Spraw Wewnętrznych – oczekuje się, że dzięki tej inwestycji wyspa będzie oszczędzać spore kwoty na kosztach energii. Celem jest zrównoważenie wykorzystanie ponad 400 000 litrów oleju napędowego. Biorąc pod uwagę nie tylko koszty paliwa, ale i/lub przede wszystkim koszty transportu takiej ilości oleju na wyspę, aspekt finansowy okazuje się być bardzo istotny.

Opracowane na podstawie: SolarCity blog

Katarzyna Cieplińska

Redaktor GLOBEnergia