IKEA ma zamiar zbudować największą jak do tej pory instalację paneli fotowoltaicznych na dachu jednego ze swoich sklepów.

 
Szwedzki sprzedawca kontynuuje swoją globalną krucjatę słoneczną, używając promocji i sprzedaży PV dla swoich klientów na całym świecie. Wczoraj firma ogłosiła 44. projekt słoneczny w USA. 
 
Do tej pory IKEA ma ogniwa na szczytach prawie 90% dachów swoich sklepów w Stanach Zjednoczonych, o łącznej mocy ponad 40 MW. Tym razem, firma twierdzi, że jej nowy sklep w Memphis (Tennessee) będzie posiadał system solarny na dachu o mocy 1,46 MW, czyniąc go największą instalacją solarną na dachu w stanie. 
 
Sklep  w Memphis ma być otwarty jeszcze w tym roku, a budowa systemu fotowoltaicznego ma rozpocząć się latem. Obszar instalacji będzie zawierał 4 424 paneli, które będą produkować około 2 GWh energii elektrycznej i dzięki temu emisja CO2 będzie zmniejszona o  1 406 ton rocznie.
 
Projektowaniem i  instalacją projektu zajmie się firma Solar Hannah z Atlanty.
 
IKEA ma już zainstalowane więcej niż 700 000 paneli słonecznych na budynkach na całym świecie i posiada około 300 turbin wiatrowych, w tym 104 w Stanach Zjednoczonych. Firma wydzieliła ze swojego budżetu 2,5 mld dolarów w celu zainwestowania ich w odnawialne źródła energii na całym świecie do 2020 roku. 
 
Źródło: pv-magazine.com