Słonecznych wojen handlowych ciąg dalszy

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Wszystko rozpoczęło się od łańcucha bankructw zachodnich koncernów produkujących moduły PV.

 
Trudno jest konkurować z chińskimi rywalami. Walki o przetrwanie toczą się już od ponad 4 lat. 
Podczas gdy europejskie i amerykańskie koncerny skarżą się na trudną sytuację na rynku, ich chińscy konkurenci cieszą się szerokim wsparciem rządowym, ulgami podatkowymi, niskooprocentowanymi pożyczkami z banków państwowych i ziemią udostępnianą przez samorządy na budowę fabryk. 
 
USA i państwa Europejskie bronią się przed potopem tanich, chińskich produktów cłami antydumpingowymi. Chłonny europejski rynek kusi do omijania ceł, czym zajęła się w ostatnim czasie Komisja Europejska. Ale pośród najnowszej fali wzrostu mocy zainstalowanych w PV w Europie, chińscy producenci po cichu rozpoczynają budowę fabryk za granicą. Robią to po to, by produkować więcej urządzeń i by nie podlegać amerykańskim i europejskim taryfom. 

Przekroczenie cen minimalnych na moduły z Chin. Holenderscy celnicy badają sprawę - tutaj

Firma JA Solar przyłączyła się ostatnio do tego trendu. Rozważa budowę fabryki w Azji Południowo-Wschodniej, która pozwoli produkować 400 MW modułów rocznie. Spółka poinformowała, że szuka lokalnego partnera, do realizacji inwestycji. Celem mają być korzyści społeczne i ekonomiczne kraju, w którym zostanie wybudowana owa fabryka. 
 
To posunięcie może być efektem poczynań firmy JinkoSolar, która w ubiegłym roku rozpoczęła budowę fabryki Republice Południowej Afryki, o wydajności maksymalnie 120 MW rocznie.
 
Najbardziej zaawansowane plany ma również ReneSola, który planuje produkcję w Polsce, Turcji, Korei Południowej, Malezji i Indonezji. Trina Solar również deklaruję,  że planuje budowę zakładów produkcyjnych samodzielnie lub z partnerami spoza Chin.
 
Analitycy zwracają uwagę na to, że wiele z tych krajów oferuje podobne korzyści co Chiny: tania siła robocza, czy preferencyjne zasady podatkowe, co pozwoli chińskim firmom utrzymywać w dalszym ciągu niskie ceny produktów, a fakt, że fabryki lokalizowane są poza Chinami uprawnia do handlowania na terenie Europy, USA, Kanady bez obostrzeń cenowych.  

Co grozi na omijanie ceł antydumpingowych? -tutaj


 
 
Źródło:
renewableenergyworld.com
 
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia