Naukowcy z SunPartner Group znaleźli rozwiązanie na wciąż nie wystarczajace baterie smartfonów. Oparli się w tym celu o technologie fotowoltaiki

Proponowanym przez naukowców rozwiązaniem mają być baterie słoneczne umieszczone w ekranie telefonu między wyświetlaczem a warstwą zabezpieczającą. Nowy produkt nosi nazwę Wysips Crystal® i ma postać cienkiej (0,5mm i mniej) sieci mikrosoczewek o przejrzystości 90% i właściwościach półprzewodnika fotowoltaicznego. Z 1 cm2 warstwy Wysips Crystal® może być wygenerowane 5,8 mW-peak energii.

Fotoaktywna wartswa umieszczana w procesie produkcyjnym poniżej lub na górze dotykowego ekranu podłączona jest do układu elektronicznego, który przetwarza i kieruje wytworzoną energię elektryczną do systemu zasilania telefonu.

Zaletą produktu jest możliwość ładowania nie tylko za pomocą promieni słonecznych, ale także sztucznego oświetlenia. Ponadto producenci zapeniają, że ich technologia nie tylko nie wpływa negatywnie na jakość obrazu, ale nawet zwiększa kąt widzenia na małych urządzaniach.
Technologia Wysips Crystal® ma szansę znaleźć zastosowanie nie tylko w smartfonach, telefonach komórkowych, czy całej gamie produktów elektronicznych takich jak tablety, czytniki, zegarki itp. Ultracienkie baterie słoneczne mogą być umieszczane na dowolnych przedmiotach wykorzystujących energię elektryczną.

SunPartner Group jest obecnie w fazie testów powyższej technologii. Pierwszy smartfon ma powstać do końca 2013 roku. W ramach zwiększenia wydajności producenci już planują do 2014 roku powstanie drugiej generacji Wysips Crystal®. Będzie ona podwójną warstwą sieci Wysips Crystal® a do jej produkcji wykorzystane będą organiczne polimery półprzewodnikowe.
Źródło: SunPartner Group