Smog Free Project stanął w Parku Jordana

W parku Jordana w Krakowie zostanie ustawiony Smog Free Project. Umiejscowiona na pewien czas ekspozycja plenerowa cechuje się nie tylko ciekawym designem. Dzieło holenderskiego projektanta Daana Roosengarde będzie pomagało w oczyszczaniu – często znajdującego się w bardzo złym stanie – krakowskiego powietrza. Budowę obiektu zainicjował i sfinansował ING Bank Śląski.

Smog Free Project to największy oczyszczacz smogu na świecie. Wysoka na siedem metrów wieża wykorzystuję proces jonizacji do filtracji powietrza. W ten sposób jest w stanie aktywnie oczyszczać niemal 30 tysięcy litrów powietrza na godzinę, jednocześnie zużywa mniej prądu elektrycznego niż standardowy bojler. Efektywność jej działania została potwierdzona przez naukowców z politechniki w Eindhoven.

Kraków został wybrany do tego projektu nieprzypadkowo. Jest miastem, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.

Instalacja oczyszczająca powietrze stanie w parku Jordana

Projekt uzyskał rozgłos podczas światowego tournée, które rozpoczęło się już w 2016 roku w Chinach. Swoim unikatowym designem i ciekawą mechaniką działania wieża zwróciła uwagę na problem smogu. Chiny to jedno z najbardziej zanieczyszczonych państw na świecie. Funkcjonowanie w wielu miastach jest praktycznie niemożliwe bez specjalnych masek przeciw smogowych. Tamtejsze szpitale rokrocznie przyjmują na oddziały dziesiątki tysięcy osób z chorobami układu oddechowego.

Projekt jest częścią szerszej wizji „Krajobrazy przyszłości” – motywu przewodniego w twórczości autora, łączącego ludzi, technologie i otoczenie do działań zmierzających ku poprawie jakości życia w środowisku miejskim.

Obecność obiektów tego typu jest zjawiskiem pozytywnym. Z drugiej strony, nie są one w stanie realnie rozwiązać problemu smogu. W tym celu konieczne są inwestycje w wymianę systemów grzewczych opartych o węgiel oraz termomodernizacja budynków. Jedynie kompleksowe rozwiązania są w stanie definitywnie zażegnać problem smogu. Szczególnie w Krakowie, gdzie m.in. niekorzystne ukształtowanie geograficzne powoduje, że miasto znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy.

Źródło informacji: Kraków.pl, studioroosegaarde.net

Źródło zdjęcia: Kraków.pl

 

Redakcja GLOBEnergia