Smog i niska emisja to pojęcia, które zyskują na popularności szczególnie w okresie zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Problem smogu nie odpuszcza! Boryka się z nim cała Polska, począwszy od stolicy i innych dużych miast, a skończywszy na małych miasteczkach i wsiach.

Statystyki

W 2018 roku, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przeanalizował umieralność w latach 2005-2017, wynikającą z krótkookresowego narażenia na pył PM2,5 w 26 obszarach miejskich zamieszkiwanych łącznie przez ponad 11 mln ludzi. Według raportu, liczba przedwczesnych zgonów w analizowanych lokalizacjach wynosi przeciętnie 3800 w roku i waha się od 3351 w 2006 roku do 4585 w rok 2010 roku.

To statystyki dotyczące tylko wybranych lokalizacji, około 25% polskiej populacji i jedynie jednego rodzaju zanieczyszczeń – pyłu PM2,5. Liczba zgonów w Polsce w wyniku smogu jest dużo większa! Według danych WHO, każdego roku z powodu zanieczyszczonego powietrza w Polsce może umierać nawet 45 tysięcy osób. Eksperci szacują, że nawet 12% wszystkich zgonów w Polsce w ciągu roku, z wszystkich możliwych przyczyn, może być wynikiem narażenia na zanieczyszczenie powietrza. Na całym świecie, smog może zabijać nawet 7 mln ludzi rocznie.

Dowiedz się więcej!

Dowiedz się więcej o smogu – czym jest, co niszczy, dlaczego jest tak niebezpieczny i jak z nim walczyć! Pobierz bezpłatny poradnik NISKA EMISJA od Panasonic heating & cooling solutions!

Redakcja GLOBEnergia