Podziel się
W ostatnim czasie można było dostrzec małe zamieszanie dotyczące dopłat do termomodernizacji budynków jednorodzinnych i mieszkań. Pod koniec ubiegłego tygodnia poznaliśmy nieco więcej informacji na tego, jak Rząd pomoże Polakom w termomodernizacji!
Rządowy program „SMOG STOP”
- Ja przede wszystkim chciałbym, aby nasze domy były cieplejsze. A żeby były cieplejsze w środku trzeba je ocieplić i dlatego ruszamy z programem termomodernizacji. -powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej dotyczącej programu „SMOG STOP” premier Mateusz Morawiecki dodając, że program ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich Polaków, a zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste.
Słowa te są jednoznaczną deklaracją rządu w sprawie wprowadzenia programów termomodernizacji dla domów i mieszkań. Szef rządu podkreślił, że będzie to długi i skomplikowany proces, jednakże zapowiedziano już pierwszy projekt w ramach programu.
Program termomodernizacji – Skawina
W trakcie konferencji podsekretarz stanu Piotr Woźny zapowiedział współpracę z jedną z najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce – gminą Skawina. Plan dla Skawiny przewiduje początkowo przeprowadzenie termomodernizacji 20 domów pilotażowych. Prace mają potrwać od czerwca do września 2018 roku. Jednocześnie do końca czerwca 2018 roku zostanie podpisana umowa przewidująca w ciągu 3 lat termomodernizację około 15% budynków jednorodzinnych w gminie Skawina. Zatem na koniec września zaplanowano zakończenie 1000 termoizolacji domów jednorodzinnych. Minister zadeklarował, że ocieplenie budynków mieszkańców będzie przeprowadzone w 100% ze środków publicznych państwa.
Rząd zachęca do współpracy
Szef rządu zaprasza do współpracy pozostałe samorządy z listy najbardziej zanieczyszczonych miast Europy Światowej Organizacji Zdrowia. Celem Rządu jest zapewnienie możliwości ocieplenia budynków mniej zamożnych Polaków.
Do końca maja ma zostać uchwalona nowelizacja ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji. Od momentu opublikowania ustawy, w ciągu 2 tygodni mają zostać podpisane porozumienia z wybranymi gminami z listy WHO. Według planu od sierpnia 2018 roku mają ruszyć prace termoizolacyjne.
Realizacja pilotażowego programu termomodernizacji dotyczyć będzie 22 gmin, około 15 tysięcy domów. Szacuje się, że koszty wynosić będą około 750 mln złotych. Projekt będzie kontynuowany na terenie całej Polski. Istotną kwestią jest chęć współpracy gmin, gdyż część kosztów ponosić będą samorządy.
Ile to potrwa?
Walka ze smogiem ma trwać przez 9 lat do 2027 roku. W trakcie programu zapowiedziano negocjacje z Komisją Europejską w sprawie specjalnego programu operacyjnego czystego powietrza dla Polski.
Nabór wniosków
Również w czwartek na stronie NFOŚiGW pojawiła się informacja o naborach wniosków w roku 2018. W ramach ochrony atmosfery i poprawy jakości powietrza planowany jest nabór do programu „Termomodernizacja budynków mieszkalnych indywidualnych”. Nabór wniosków ma się rozpocząć w IV kwartale 2018 roku, a zakończyć w I kwartale roku 2019 w trybie ciągłym.
Obecnie pozostaje nam śledzić sytuację i liczyć na faktyczne efekty w postaci nowych programów i dopłat.
Źródło: WFOŚiGW w Krakowie, NFOŚiGW,