Miesiąc po wydaniu ostrzeżenia dotyczącego wady niektórych modułów fotowoltaicznych, Solar-Fabrik zidentyfikował przyczynę. 

 
W dniu 9 kwietnia, niemiecki producent poinformował o problemach z niektórymi modułami PV, które zostały znalezione, a które mogą stanowić zagrożenie pożarowe. W oświadczeniu wydanym 10 maja firma potwierdziła, że przyczyną mogą być spoiny w skrzynce przyłączeniowej, które mogą powodować powstawanie łuku elektrycznego, a więc otwartego ognia. 
 
Firma zaleca natychmiastowe zabezpieczenie przewodów modułów PV przez profesjonalistę. Dalsza eksploatacja powinna się rozpocząć wyłącznie po wyeliminowaniu przez specjalistę ryzyka wystąpienia awarii. Jeśli nie jest to możliwe, skrzynka przyłączeniowa musi być wymieniona. 
 
Produkty dotknięte awarią to moduły Premium L, M, S z XM i złączem LC-4, które zostały wyprodukowane przez firmę Freiburg od kwietnia 2011 do października 2012. 
W przypadku podejrzenia awarii należy odwiedzić stronę internetową (TUTAJ) aby określić numer seryjny. 
 
W wyniku słabej sprzedaży i spadku popytu w ostatnim kwartale 2014 rok Solar-Fabrik potwierdził, że złożył wniosek o upadłość. Spółka złożyła wniosek aplikacyjny do samodzielnego postępowania upadłościowego w Sądzie Rejonowym we Freiburgu w Niemczech, i będzie dążyć do wdrożenia niezbędnej restrukturyzacji, tak szybko jak to możliwe. Według oświadczenia wydanego przez Solar-Fabrik, słaby popyt i wzrost cen w ciągu ostatnich kilku miesięcy poważnie wpłynęły na zyski firmy. 
 
Źródło: pv-magazine.com